Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Turizm sektöründe personel karaborsaya düştü!

Koronavirüs salgınının etkisini en çok hissettirdiği sektörler arasında yer alan turizm, normalleşmeye sevinemedi.

  • Reklam
Turizm sektöründe personel karaborsaya düştü!
29 Haziran 2021 - 14:24
Reklam
Sezonun açılmasıyla ve turist akını başlamasına rağmen sektör bu kez istihdam edecek personel bulmakta zorluk yaşıyor.

Özellikle İzmir ve Ege illerindeki başta şehir otelleri yabancı dil bilen başta resepsiyonist başta olmak üzere kat görevlisi ve satış biriminde çalıştıracak eleman bulamazken, sahil otellerinde de elaman sıkıntısı had safhaya ulaşmış durumda.


Yaşanan istihdam sorununa karşı İnsan Kaynakları Çalıştayı düzenleyen Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK), meslek liseleri ve halk eğitim kurumlarıyla sektöre özel meslek edindirme kursları açılması için girişimde bulunma kararı aldı.


Turizm sektörünün kalifiye elemanlarını kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya kaldığını söyleyen ve sektörde istihdamın, kalifiye işgücünün korunması için yeni teşvikler ve desteklerin gerektiğine dikkat çeken Ege Turistik Otel ve Konaklamalar Birliği (ETİK) Başkanı ve Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkan Yardımcısı Mehmet İşler çalıştayda masaya yatırılan konuların, dile getirilen sorunların ve çözüm yollarıyla ilgili raporun Kültür ve Turizm Bakanlığı'na, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'na ve Cumhurbaşkanlığı'na sunulacağını kaydetti.


Koronavirüs salgını nedeniyle yaşanan kapanmalardan ilk ve en çok etkilenen sektörler arasında turizm sektörünün yer aldığını belirten Ege Turistik Otel ve Konaklamalar Birliği (ETİK) Başkan Yardımcısı Bülent Süzer ise yaptığı açıklamada şunları söyledi:

''Turizm sektörünün profesyonel ve kalifiye çalışanları yeni bir dalga yaşanırsa işimi kaybederim endişesi ile kalıcı işlere bakıyor. Yabancı dil bilen, temsil kabiliyeti olan turizm çalışanları devamlılığı olan call center gibi işlere yöneldi. Şu an birçok otel, resepsiyonist bulamıyor. Yine belli noktalarda kat görevlisi eksiği söz konusu.''

Herşeyin yolunda gitmesi durumunda dahi sezonun Kasım ayında sona ereceğini ve turizm çalışanlarının Mayıs 2022’ye kadar işsiz kalacağını söyleyen Güney Ege Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği Başkanı Bülent Bülbüloğlu ise devletin işverene yönelik SGK ve istihdamın üzerindeki vergi yükü ile ilgili ciddi bir desteğinin yanı sıra çalışanlara yönelik maddi desteğinin çok yerinde olacağını, turizm ve hizmet sektörünün ancak personelle ayakta kalabileceğini belirtti.
​​​​​


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum