Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Turizm sektöründe tehlike çanları çalmaya başladı!

Türkiye'nin turizmde ana pazarı konumunda olan Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik başlattığı askeri operasyon sonrasında Türk ekonomisinin umutlarını bağladığı turizmde tehlike çanları çalmaya başladı.

  • Reklam
Turizm sektöründe tehlike çanları çalmaya başladı!
24 Şubat 2022 - 08:37
Reklam
Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik başlattığı askeri operasyonun süresi, kapsamı ve nihai hedefi henüz bilinmezken birçok uzmana göre savaşın büyümesinin en çok etkileyeceği ülkelerin başında Türkiye geliyor.

Rusya Federasyonu’yla bölgesel politikada birçok başlığı bulunan Türkiye ekonomide de Karadeniz’den kuzey komşusuyla güçlü ilişkilere sahip. Türkiye doğalgazdan turizme, tarımdan nükleer santrale kadar birçok alanda işbirliği yaptığı Rusya’nın Ukrayna’daki pozisyonu hakkında dikkatli yorumlar yapmaya çalışırken Türkiye ile Rusya arasındaki ekonomik ilişkilerde en önemli konuların başında hiç kuşkusuz turizmdeki işbirliği geliyor. Geçtiğimiz yıl turizmde pandeminin yaralarını saran Türkiye’de hükümetin bu yıl içine düştüğü ekonomik krizden kurtulmak için turizme atfettiği özel önem dikkatlerden kaçmıyor.


Geçtiğimiz yıl 24 milyar dolar olarak açıklanan turizm gelirlerini 2022’de neredeyse yüzde 50 arttırarak 35 milyar dolara çıkartma hedefi Türk turizmcilerinin önüne koyulurken Bakan Ersoy yaptığı açıklamada ''Türkiye 2019'da iyi bir yıl geçirmiştir. Yaklaşık 51.7 milyon turist almıştık. Pandemi ile birlikte turist sayımız 16 milyona indi. Dünya ortalama yüzde 80 küçülürken, biz de yüzde 68'e varan bir küçülme ile karşılaştık. 2022 için minimum 35 milyar dolarlık gelir hedefi koyduk.'' ifadelerini kullanırken şüphesiz ki bu hedefe ulaşmak için yalnız Rusya’dan değil Ukrayna’dan da turistlerin Türkiye’ye gelmesine ihtiyaç var.


Türkiye’nin son dönemlerde en çok turist artışı gösterdiği ana pazar konumundaki Rusya ve Ukrayna’nın yaşadığı savaş ortamının Türk turizmini çok olumsuz etkileme ihtimali olduğuna dikkat çeken Eski Turizm Bakanı Bahattin Yücel yaptığı değerlendirmede şu ifadeleri kullandı:


''İstatistikler ortada. Turizm gelirlerimiz bu iki ülkeden geliyor. Bir zamanlar Almanya açık ara öndeydi ama son yıllarda Rusya öne çıktı. Pandemi öncesi 5 milyon Rus turist geliyordu. Ukrayna’dan da 2,2 milyon civarı turist geliyor. Ukrayna da son dönemde turizm ihtiyacını bizden karşılamaya başladı. Bu arada bakınız Bulgarlar iki numaraya çıktılar. Nedeni tabii alışveriş bunu da unutmamak lazım, Bulgarların gelişinin turizme doğrudan bir etkisi yok. Ama tabii turist profili köklü değişime uğradı. 90’lı yıllarda 2000’lerin başında OECD üyeleri ağırlıklıydı. Şimdi onların oransal payı azalıyor. İşte bu savaş tam da bu noktada önemli. Bu iki ülkenin aralarındaki gerginlik turist sayılarını etkileyecek. Çok başarılı bir dış politika uygulayamazsak ikisini de her iki ülkeyi de kaybedebiliriz.''

Türkiye’de hesaplanan turizm gelirlerinin gerçeklerle çeliştiğini de vurgulayan eski Turizm Bakanı Yücel TL'de yaşanan değer kaybının turizm gelirlerini olumlu etkileyeceği iddialarını da gerçekçi bulmayarak şu açıklamalarda bulundu:

''Bakan Ersoy 24,5 milyar dolar olarak açıkladı 2021 turizm gelirlerini ama Merkez Bankası, 21 milyar dolar diyor. Birinden biri yanlış söylüyor demek ki. En iyi sezonda 680 dolar olan kişi başına harcamanın bir anda 1000 dolara yükselmesini ben çözemiyorum. Rakamlar aldatıcı geliyor. son 10 yılın ortalamasına bakıldığında turizm tesislerimizin vergi öncesi karları kullandıkları kredinin faizlerinin yüzde 39 altında gerçekleşmiş. Bu da düşük fiyata turist aldıklarını gösteriyor. Açık söylemek gerekirse Türk turizmi kan kaybediyor. Kur farkı borcu yükseliyor. TL’nin değer kaybı sonrası turizmden döviz geliri elde edeceğiz deniyor. Bu nasıl olacak geçen yıl 100 dolar harcayan turist şimdi aynı hizmet için 50 dolar harcayacak. Tur operatörleri ve turistler TL’nin değer kaybını biliyor. Nasıl ve neden aynı hizmet için çok para ödemeyi kabul etsinler. Bu konular maalesef turizm sektörümüzü çok olumsuz etkileyebilir ben maalesef çok iyimser değilim.''  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum