Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Turizm sektöründe temkinli iyimserlik hakim! Asıl beklenti eski dostlardan

Artan döviz ihtiyacını karşılamak için turizmden umutlu olan Türkiye'de turizm sektöründe Rusya Ukrayna krizi başta olmak üzere enerji ve gıda fiyatlarındaki artış nedeniyle temkinli bir iyimserlik var.

  • Reklam
Turizm sektöründe temkinli iyimserlik hakim! Asıl beklenti eski dostlardan
22 Şubat 2022 - 19:12
Reklam
Artan döviz ihtiyacını karşılamak için turizmden umutlu olan Türkiye'de turizm sektöründe Rusya Ukrayna krizi başta olmak üzere enerji ve gıda fiyatlarındaki artış nedeniyle temkinli bir iyimserlik var.

Uzun süredir beklediği hareketli yaz sezonu için 2022'den umutlu olan ve iki yıldır pandemi etkisiyle beklentilerin uzağında turizm gelirlerinde kalan Türkiye'de 2022 sezonunda son zamanların en önemli zirvesi kabul edilen 2019'un yakalanması hedeflenirken bu hedefin gerçekleşmesi için Türkiye turizminin Rusya-Ukrayna gerginliğinden de en az zararla çıkması gerekiyor. Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Sururi Çorabatır Türkiye turizminin olası bir olumsuz tablonun üstesinden gelebileceğini belirtirken Bodrum Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği Başkanı Serdar Karcılıoğlu ise Türkiye'nin 2019 istatistiklerini yakalaması için Rusya ve Ukrayna pazarında bir problem yaşanmaması gerektiğine dikkat çekti.


Türkiye'de turizm sektörünün 2020 ve 2021'de çok önemli bir sınav verdiğini söyleyen Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Sururi Çorabatır, erken rezervasyonlar ve satılan ilk tatil paketlerinin bu yıl için beklentiyi yükseltiğini belirterek şu açıklamalarda bulundu:


''İngiltere, Polonya, Çekya, Romanya ve Arnavutluk pazarlarından gelen talepler bizi mutlu ediyor ama bizim asıl beklentimiz pandemi döneminde aksamaların yaşandığı ve bizim eski dostlar olarak adlandırdığımız Almanya gibi Avrupa ülkelerinden. Şimdilik gidişat o pazarların da eskisi gibi olacağı yönünde. Bu da gelirler için çok önemli''


Daha temkinli konuşan ve beklentinin yüksek olabileceğini ancak bu rezervasyonların ne kadar gerçeğe döneceğine bakmak gerektiğine dikkkat çeken Bodrum Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği Başkanı Serdar Karcılıoğlu şu ifadeleri kullandı:

''Son aylara ilişkin paylaşılan istatistiklerde pandemi dönemi ile karşılaştırmalar yapılıyor. Oysa biz 2019'a göre karşılaştırma yapmalıyız. Siz Türkiye için rezervasyon yapıyorsunuz ve uçağa binene kadar ödeme yapmıyorsunuz. Şimdi bu rezervasyonların ne kadar gerçeğe dönecek onu beklememiz lazım. Hala 2019'un çok gerisindeyiz. Gelir olarak da turist sayısı olarak da.''

Turizm gelirlerinde 30 milyar doların üstüne çıkılarak 2019'un yakalanacağı tahmininde bulunan ve özellikle Mayıs ayı ile beraber dış pazarlarda önemli bir hareketin başlayacağını anlatan Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Başkanı Erkan Yağcı ise turizm sektöründe artan enerji ve gıda maliyetlerinin işletme giderlerini oldukça arttıracağını belirterek bu sürecin de oldukça dikkatli yönetilmesi gerektiğini işletmeler üzerinde önemli bir maliyet yükü olduğunu söyledi.

Turizm sektör paydaşlarının genel görüşü ise Türkiye'nin krize doğrudan müdahil olmaması halinde küçük bir kayıptan fazlası yaşanmayabilir şeklinde ancak iki ülke arasındaki gerginliğin genele yayılması, Türkiye turizminde ciddi kayıplara sebep olabilir. Turizmcinin en büyük endişesi, geçmişte yaşanan uçak krizinde olduğu gibi Rusya tarafından gelecek olası bir yaptırım. Ancak sektör temsilcileri işlerin şimdilik o boyuta ulaşmayacağını düşünüyor.

Rusya ile Ukrayna arasında yaşanan krize rağmen bu yıl 2020 ve 2021'deki düşük performansın aşılacağından emin olan turizm sektör temsilcileri ile birlikte hükümetin de gözü turizm gelirlerinde. Geçtiğimiz haftalarda turizm gelirlerinin cari işlemler üzerindeki olumlu etkisine dikkat çekerek bu yıl Akdeniz'deki rakiplerin geride bırakılarak turizmde rekorları kıra kıra Türkiye'nin yoluna devam edeceğini açıklayan Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati Türkiye'nin bu yıl turizmden 35 milyar doların üstünde bir gelir beklediğini belirtti.

2019 yılı turizm gelirleri ve turist sayısına dikkat çeken turism sektör temsilcileri tarafından en fazla vurgulanan nokta eski dostlar olarak nitelendirilen pazarlarlar olan Almanya, Fransa, Hollanda, İngiltere ve Polonya gibi ülkeler geliyor. Bu yıl bu pazarlardan gelecek turist sayısındaki artışın gelirlere de güçlü bir destek olması bekleniyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığı verilerine göre Türkiye'yi 2021 yılında ziyaret eden yabancı turistlerin 4 milyon 700 bini Rusya'dan, 3 milyon 100 bini Almanya'dan, 2 milyonu Ukrayna'dan, 1 milyon 400 bini Bulgaristan'dan ve 1 milyon 100 bini İran'dan gelmişti. Rusya ve Ukrayna'dan gelenler ise toplam turistlerin içerisinde yüzde 27,3'lük bir paya sahip. Bu iki ülkenin 2019'daki toplam payı yüzde 19'du.


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum