Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Turizm ve konaklama sektöründe nitelikli iş gücü sorunu büyüyor

Koronavirüs salgını nedeniyle daha az misafir için plan yapan ve buna göre personel alımı yapan otellerde nitelikli personel sorunu baş gösterdi.

  • Reklam
Turizm ve konaklama sektöründe nitelikli iş gücü sorunu büyüyor
25 Eylül 2021 - 20:09
Reklam
İstanbul’da hemen her otelin nitelikli personel aradığını, hemen her departmanda nitelikli iş gücüne ihtiyaç olduğunu söyleyen Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB) Başkanı Müberra Eresin pandemi sürecinin konaklama sektörünü ve sektör çalışanlarını çok olumsuz etkilediğini belirtti.

Bu süreçte kısa çalışma ödeneği, nakdi ücret desteği gibi desteklerin çalışanlara nefes olduğunu ancak yaşanan her krizin turizm ve konaklama sektöründeki kalifiye insan kaynağını olumsuz etkilediğine dikkat çeken TÜROB Başkanı Eresin şunları söyledi: ''Pandemide de bunu yaşadık. Ancak umut verici bir gelişme olarak, son 1-2 aydır konaklama sektöründe istihdam talebinde canlanma başladı. Oteller daha az misafir için planlama yapmış, ona göre de personel planı yapmıştı ama bugün itibariyle İstanbul’da hemen her otel nitelikli personel arıyor. Hemen her departmanda nitelikli iş gücüne ihtiyaç var.''


SGK verilerine göre 2019 yılında 250 bini konaklama sektöründe olmak üzere turizm sektöründe toplam 1 milyon 44 bin, 2020 yılında 241 bini konaklamada olmak üzere 941 bin çalışan bulunduğunu hatırlatan TÜROB Başkanı Eresin Haziran 2021 itibariyle 379 bini konaklama olmak üzere turizm sektöründe toplam 1 milyon 147 bin kişinin istihdam edildiğini kaydetti.


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum