• Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Turizm sektörünü bırakıp aşk meyvesi üretmeye başladı! Siparişlere yetişemiyor

Uzun yıllar turizm sektöründe yöneticilik yapan Anıl Aksema, ülkemizde çarkıfelek, aşk meyvesi ve tutku meyvesi adıyla bilinen passiflora (passion fruit) isimli meyveyi İzmir’de üretmeye başladı.

  • Reklam
Turizm sektörünü bırakıp aşk meyvesi üretmeye başladı! Siparişlere yetişemiyor
08 Mart 2023 - 03:23
Reklam
Reklam
Reklam
Uzun yıllar hem Türkiye'de hem de Tayland ve Vietnam'da turizmcilik yapan 41 yaşındaki Anıl Aksema, pandemi döneminde tropikal meyvelerin üretildiği çiftliklerde gönüllü çalıştıktan sonra üreticilik yapmaya karar verdi ve İzmir'in Güzelbahçe ilçesinde kurduğu 3 bin metrekarelik serada halk arasında çarkıfelek, aşk meyvesi, tutku meyvesi adıyla bilinen passiflora isimli meyveyi üretmeye başladı.

Meyvenin çeşitli cinslerinden elde ettiği melez ırkları da yetiştiren, hedef pazarının özellikle Avrupa olduğunu kaydeden ve Türkiye'nin ithal ettiği meyveyi iç pazara da en uygun fiyatla sunabildiğini ifade eden Aksema, meyvenin reçel, sos ve çay formları üzerinde de Ar-Ge çalışmaları yapıyor. 22 yıl boyunca turizm sektöründe çalıştığını, meslek hayatının son 10 yılında Tayland ve Vietnam’da bulunduğunu söyleyen Aksema şunları kaydetti:


''Tarıma ilgim her zaman vardı. Pandemi sürecinde Vietnam’da tropikal meyve üreten çeşitli çiftliklerde gönüllü olarak çalıştım. Türkiye’ye döndüğümde tarım işiyle uğraşmak istedim ve 2 yıl önce seramı kurdum. Normalde ithal edilen çarkıfelek meyvesini İzmir Güzelbahçe’de üretmeye başladım. Farklı tropikal meyvelerin de denemelerini yaptım ama Ege Bölgesi'nde yetişmeye en uygun meyve passiflora meyvesi oldu. Meyvelerimiz İzmir'de çeşitli manavlar tarafından da alınıyor. Passiflora henüz yerli pazarda fazla tanınmıyor ama tanıtacağız. Şu anda dışarıdan alınan ürünü 5 dolara getirebiliyorsunuz. Tezgaha düşene kadar da birçok masraf da üzerine biniyor. Biz ise kendi toprağımızda kendimiz üretiyoruz. Dolayısıyla tüketiciye çok daha uygun fiyatla sunma şansına sahibiz.''


Şiparişlerinin oldukça yoğun olduğunu belirten Aksema ayrıca hedefinin Avrupa pazarına açılmak olduğunu söyledi.


YORUMLAR

  • 0 Yorum