Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Turizm sektörünün borcu öz kaynaklarının 5 katına ulaştı!

Öz kaynakları eriyen mevcut borçlarının öz kaynaklarının 5 katına ulaştığının belirtildiği turizm sektöründe kriz derinleşiyor.

  • Reklam
Turizm sektörünün borcu öz kaynaklarının 5 katına ulaştı!
29 Eylül 2021 - 05:37
Reklam
Turizmin zarar eden yapısına karşı satıştan vergiye kadar yeni bir model önerisinde bulunan eski Kültür ve Turizm Bakanı Bahattin Yücel konaklama tesislerinin son 10 yıldaki verilerini ortaya koyarak karlarının kredi ve faizlerin ancak yarısını karşıladığını belirterek sektöre yönelik çözüm önerilerini paylaştı.

Geçtiğimiz sezon 2019'a göre yüzde 60 gerilemeyle 4.7 milyar dolar ciro yapan konaklama tesislerinin, son 10 yıllık ciro ortalamalarının 9.7 milyar dolar olduğunu belirten Yücel konaklama sektörünün aynı yıldaki faaliyet zararlarının 0.2 milyar dolar, finansman giderlerinin 1.6 milyar dolar, faaliyet dışı giderlerinin 1.4 milyar dolar olarak eklendiğinde uğradıkları zararın toplamı 3.2 milyar dolara ulaştığını kaydetti. Konaklama sektörünün faiz ve vergi öncesi karının kredi faizlerinin ancak yarısını karşılayabildiğine dikkat çeken Yücel turizm sektöründe özkaynakların eridiğini ve mevcut borçların öz kaynakların 5 katına ulaştığını belirterek çözüm önerilerini şu şekilde sıraladı:


''Dünyadaki gelişmeleri dikkate alan bir yaklaşımla, pandemi sonrası ortaya çıkan yeni ziyaretçi profilini dikkate alan bir yapılanmaya gidilmeli. Dijital alt yapıyı güçlendirerek online rezervasyon ve satış kanallarına yatırım yapılmalı. Bireysel ziyaretçilerin ihtiyaçlarını karşılayacak nitelikli hizmet verilmeli. Kötü yapılaşma ve kayıt dışı ekonomiye çözüm üretilmeli ve doğal yaşam desteklenmeli. Yatırımlar ve öz kaynakları güçlendirmek amacıyla sermaye artırımı özendirilmeli. Önümüzdeki üç yıl dünyada değişim olacağı varsayımıyla, iç pazarın dinamikleri harekete geçirilmeli. Sosyal turizm etkinlikleri vergi kolaylığıyla özendirilmeli. Kıyı bölgelerindeki eşsiz tarihi ve arkeolojik değerler ele alınarak, kültür turizmi desteklenmeli.''


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum