• Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Turizm sektörünün gözü kulağı İngiltere'nin kararında! Umutlar sarı kategoride

2020 yılında sezonu 3,5 milyon tatilci ile kapatan turizmin başkenti Antalya'da turizmciler, İngiltere'nin Türkiye'yi kırmızı kategoriden turuncu kategoriye alması halinde sezonun uzayacağını umut ediyor.

  • Reklam
Turizm sektörünün gözü kulağı İngiltere'nin kararında! Umutlar sarı kategoride
19 Ağustos 2021 - 17:01
Reklam
Reklam
Turizm çalışanlarının aşılanması ve Türkiye genelinde vakaları düşmesi halinde sezonun olumlu devam etmesi beklenirken sektör temsilcileri, İngiltere'nin Eylül ayında Türkiye'yi kırmızıdan turuncu kategoriye alması halinde sezonun yıl sonuna kadar uzayacağını tahmin ediyor.

Güvenli turizm sertifikası kapsamında 2020 yılını 3,5 milyon tatilci ile kapatan Antalya başta olmak üzere tüm Türkiye'de hem turizm çalışanlarının aşılanması hem de vaka oranlarının Türkiye genelinde düşmesi sonucu 2021 yılı turizm sezonu olumlu başladı. 8 aylık sürede geçen yılki sezon rakamlarını geçen Antalya, 4,5 milyon turist ağırladı.


Rusya, Ukrayna, Almanya ve Polonya Türkiye'ye turist gönderen ülkeler listesinde başta olan ülkeler olurken, Kurban Bayramı süresince iç piyasadan da beklediklerini alan ve  2021 yılı turizm sezonunun yıl sonuna kadar uzamasını bekleyen sektör temsilcileri sezondan ümitli olduklarını ve yüzlerinin güldüğünü belirttiler.


İngiltere pazarından Eylül ayında bir müjde beklediklerini ve Türkiye'nin kırmızıdan turuncu kategoriye alınması durumunda sezonun uzayacağının aşikar olduğunu kaydeden sektör temsilcileri İngilizler'in uzun zamandır tatile çıkmadığını, alınacak olumlu karar sonrasında iyi bir kışa başlayacaklarını düşündüklerini söylediler.


Sektör temsilcileri yıl sonu itibariyle Antalya'nın en az 8 milyon tatilci rakamına ulaşacağını tahmin ediyor.

İngiltere'den Türkiye'ye seyahat koşulları neler?
İngiltere'nin Türkiye'yi 12 Mayıs'tan itibaren kırmızı listeye eklemesinin ardından buradan gelen uçuşları da durdurdu. Şu anda birçok havayolu İngiltere'den Türkiye'ye uçuş yapmıyor. Ancak yine de zorunlu hallerde kullanılmak üzere günde kısıtlı sayıda uçuş gerçekleştiriliyor.

Türkiye'nin 1 Haziran'da başlattığı uygulamayla, İngiltere'den gidişlerde son 72 saat içinde alınmış PCR testinin ibrazı gerekiyor. 15 Mart'tan bu yana devam eden uygulama kapsamında, tüm ülkelerden gelecek yolcuların seyahat öncesi Türkiye'ye Giriş Formu doldurmaları zorunlu. Form, Sağlık Bakanlığı'nın web sitesinde yer alıyor. Bu formu, çıkış noktalarından bağımsız olarak, Türkiye'ye gidecek olan altı yaş ve üzerindeki tüm yolcuların, uçağın kalkışından önceki son 72 saat içerisinde doldurmuş olmaları gerekiyor.

12 Mayıs'tan bu yana İngiltere'nin seyahat listesinde kırmızı kategoride olan Türkiye, üç haftada bir yapılan güncellemelerde bu listede kalmaya devam ederken kırmızı listedeki ülkelerden gelenlerin 10 gün boyunca masraflarını karşılayarak ev yerine otel karantinasında kalması gerekiyor. Yapılan son güncellemede İngiltere'de uygulanan otel karantinası masraflarına da zam geldi. Otel için ödenen ücret 1.750 sterlinden 2.285 sterline çıkarıldı.


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum