Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Turizm sektörünün istihdamdaki payında artış beklentisi!

Seyahat ve turizm sektörü gerek sağladığı istihdam gerekse milli ekonomiye katkısı nedeniyle kritik bir öneme sahipken, pandemiden en derin şekilde etkilenen sektörlerin de başında geldi.

  • Reklam
Turizm sektörünün istihdamdaki payında artış beklentisi!
04 Nisan 2022 - 21:38
Reklam
2019 ve 2020 yıllarını hem yarattığı ekonomik hacim hem de istihdamdaki payı itibariyle büyük kayıplarla kapatan turizm sektör, 2021’in ikinci yarısından itibaren toparlanma sinyalini verdi ve halihazırda ciddi bir ivme kazanmış durumda.

Dünya Seyahat ve Turizm Konseyi (WTTC) tarafından yapılan son araştırma, seyahat ve turizm sektöründe toparlanmanın hız kazanmasıyla küresel ekonomiye katkının bu yıl pandemi öncesi seviyelere dönebileceğini ortaya koyarken küresel seyahat ve turizm sektörünün ekonomik değerinin 2022’de 8,6 trilyon dolara ulaşabileceğini bildiren WTTC sektörün küresel istihdama katkısının ise 2020 yılına göre yüzde 22 artarak 330 milyondan fazla olacağının tahmin edildiğini açıkladı.


Küresel çapta gelinen bu olumlu noktanın yansımaları elbette ülkemizde de görülmekte ve gelişmeler hem sektör temsilcileri ile kurumlara hem de istihdama dahil olma çabasında olanlara ümit vermekte. Küresel ekonominin lokomotiflerinden seyahat ve turizm sektörünün istihdam dengelerini ülkemiz özelinde mercek altına alan Adaylarla işvereni bir araya getiren 24 Saatte İş uygulamasının Kurucu Ortağı Mert Yıldız konuyla ilgili olarak yaptığı değerlendirmede şunları söyledi:


''Yaptığımız analizlere göre, dünyanın en dinamik ve büyüme potansiyeli en yüksek sektörlerinden olan seyahat ve turizm, sağladığı istihdam hacmiyle de itici bir güç konumunda. Koronavirüs krizinden önemli ölçüde etkilenerek 2019 verilerine göre yüzde 60 oranında küçülen ve istihdam payını yüzde 5’ten yüzde 1’e kadar düşüren turizm sektörü bu devasa gerilemeye rağmen 2021 yılının ikinci yarısından itibaren yeniden hareketlenmeye başladı. Seyahat ve turizm sektörü, kayıplarını telafi etmeye başlayarak istihdam hacmini aynı yıl yüzde 12’ye çıkardı.''


Şu aşamada bahar aylarının gelmesiyle birlikte iş arayanların seyahat ve turizm sektörüne olan ilgisinin de arttığını ve turizm sezonunun açılmasıyla birlikte oluşan yoğunluğun istihdam açıkları da doğuracağını belirten Yıldız bunun sonucu olarak işe alımların artıracağını, bu çoklu yönlü gelişmeler doğrultusunda 2022-2023 yılında turizm sektörün istihdamdaki payının geçen yılın rakamlarını aşarak yüzde 12’nin üzerine çıkmasını beklediklerini söyledi.


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum