Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Turizm sezonunun uzaması tehlikede! Türkiye turist alan ülke konumundan her an çıkabilir

Koronavirüs salgınından tüm dünyada en çok zarar gören turizm sektörünün en büyük umudunun aşılanmanın yaygınlaşması olduğu belirtiliyor.

  • Reklam
Turizm sezonunun uzaması tehlikede! Türkiye turist alan ülke konumundan her an çıkabilir
30 Temmuz 2021 - 11:33
Reklam
Turizm sektör temsilcileri umutlarını aşılamanın artmasına bağlasa da Türkiye ve dünyada aşılanma oranlarının düşüklüğü, sektör temsilcilerinde tedirginlik oluşturuyor.

Aşılanmanın dünyada hız kestiğine işaret eden ve yeteri kadar aşı olmasına rağmen ikna olmayan hala milyonlarca insan olduğunu belirten Antalya Kent Konseyi Turizm Çalışma Grubu Başkanı Recep Yavuz tıp biliminin uçuk ve hayali senaryolarla yayılan kirli bilgiyi ve olumsuz algıyı temizlemekte çok zorlandığını söyledi.


Fransa gibi bazı ülkelerin radikal kararlarla halkı aşıya zorlarken, Almanya gibi ülkelerin sorunu ikna yöntemiyle çözmeye çalıştığını, bazı ülkelerde aşı karşıtlarının gösterdiği sert tepkilerin başta turizm olmak üzere bir çok sektörde karamsarlığı artırdığına vurgu yapan Yavuz şunları söyledi:


''Sürecin daha da zahmetli geçeceğini gösteriyor ve ne yazık ki çok hızlı yayılan delta varyasyonu, endişelerin artmasına neden oluyor. Bu itirazlar sürdükçe normalleşmeye kavuşmak uzayacak. Bu gündemle girilen bayram sonrası turizmi nelerin beklediği ilerleyen günlerde görülecek. Hem iç hem dış turizm sürerken, yüz binlerce kişinin tatil yapma arzusuyla yer değiştiriyor. Bayramda koronavirüsün neredeyse unutuldu. Unuttuğumuz bir şey daha var, aşılanmak. Yavaş başlayıp, sonradan hızlandığımız aşılanma sürecinde son günlerde yavaşlama söz konusu. Nedeni, yeterli aşı olmaması değil.''


Türkiye'nin, Akdeniz'de en çok turisti alıp, neredeyse en az aşı yapılan ülke konumunda olduğuna vurgu yapan  ve bunun sürdürülebilir olduğunu düşünmenin mümkün olmadığını belirten Yavuz şöyle devm etti:

''Bu hızla devam edersek turist alan ülke konumundan her an çıkabiliriz. 23 milyon civarında vatandaşımızın aşı sırası gelmesine rağmen aşı olmadığı tespit edildi. Artık yapılacak şey çok net ve bundan sonra bütün sorumluluk kişilerde. Her birey kendisine sunulan aşı imkanını değerlendirmeli. Bilime inanarak ve güvenerek aşısını bir an önce yaptırmalılar. Yoksa koronadan kaçmanın sonu gelmeyecek ve bu şartlarda turizm sezonunun uzaması değil aksine kısalması bizi bekliyor olabilir.''

Akdeniz ülkelerinin iki doz aşılanma oranlarındaki son durumu şu şekilde:

Malta yüzde 74, İsrail yüzde 59, İspanya yüzde 55, Portekiz yüzde 51, İtalya yüzde 49, Yunanistan yüzde 46, Fransa yüzde 45, Kıbrıs yüzde 36, Hırvatistan yüzde 34, Türkiye yüzde 29, Fas yüzde 27, Karadağ yüzde 24, Mısır yüzde 2.''


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum