Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Avrupa'da artan vaka sayıları turizmde umutları tüketiyor

Koronavirüs nedeniyle iki yıldır durgun olan küresel turizm pazarı, 2021 yılında aşılamanın etkisiyle girdiği iyimser havayı sezonun ortasında vakaların artışa geçmesi ile birlikte yitirmeye başladı.

  • Reklam
Avrupa'da artan vaka sayıları turizmde umutları tüketiyor
24 Temmuz 2021 - 14:37
Reklam
Turizm sektörü, 2021 yılındaki kısmi hareketlenmeye rağmen koronavirüs varyantlarının etkisi ve vaka sayılarının tekrar yükselişe geçmesi ile birlikte düşüş trendini sürdürüyor.

Türkiye, Portekiz, Yunanistan ve İspanya gibi turizm gelirinin milli gelire oranında önemli yer tuttuğu ülkeler, aşılanmaların artması ve küresel ölçekte vakaların düşmesi ile beraber 2021 yılında turizm hareketliliğinin artmasını ve 2020’nin kayıplarını telafi etmeyi beklese de delta varyantının yarattığı belirsizlikler nedeniyle Avrupa’da konaklama ve turizm hisseleri düşmeye devam ediyor.


Koronavirüse karşı aşılamaların yüksek olması nedeniyle turizm sezonuna dair umutların yüksek olduğu Avrupa ülkelerinde aşı kartı, karantinalar ve ülkelere girişlerdeki belirsizliklerin devam etmesi nedeniyle turizm sezonunun ortalarına gelinmiş olmasına rağmen turist hareketliliği 2019 yılına yaklaşabilmiş değil.


Yaşanılan belirsizlikler nedeniyle tatilciler için planlama yapmak çok zor bir hal almış durumdayke bu sınırlamalar ve kurallar da günden güne değişiklik gösterebiliyor. Bu nedenle tatilciler ya planlarını gelecek senelere erteliyor ya da iç turizm alternatiflerine yöneliyor.


2019 yılında 3.4 milyon İngiliz turistin ziyaret ettiği Yunanistan, 72 saat önce yapılan PCR testi veya tarifeli uçuştan 48 saat önce yetkili bir laboratuvar tarafından yapılan hızlı antijen testi sonucu ya da seyahatten 14 gün önce aşıların tamamlandığına dair bir belge isterken artan vaka sayılarından dolayı turizmde amiral gemileri olan turistik adalarında artan vaka sayılarından dolayı  tam kapanmaya giderken aynı zamanda seyahat eden kişi ülkesine dönmeden ve döndükten sonra da bazı testler yaptırmak zorunda kalabiliyor.

Koronavirüs salgınında ortaya çıkan delta varyantına bağlı bulaşma oranının ve vaka sayılarının bölge genelinde artmış olması da turizm sezonunun geri kalanına dair umutları söndürmeye başlamış durumda.

Vaka sayılarının Avrupa çapında artışa geçmesinin ardından turizm ve havayolu hisseleri, küresel piyasaların yenilenen korkuları üzerine geçtiğimiz hafta keskin bir düşüş yaşarken küresel seyahat ve Eğlence hisselerinin ortalamasını yansıtan Stoxx 600 Seyahat ve Eğlence endeksi Mayıs ayındaki iyimser tahminlerle birlikte yükseldiği 283,88 noktasından 256,18 noktasına gerileyerek 3 ayda yüzde 10 civarında bir düşüş kaydetti.


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum