Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Turizmciler Batı Karadeniz'in incisinde buluştu

Batı Karadeniz bölgesinin önemli turizm merkezlerinden olan Düzce'nin Akçakoca ilçesinde, Karadeniz Havzasında Sürdürülebilir Kültür Turizminin Geliştirilmesi projesi kapsamında değerlendirme toplantısı düzenlendi.

  • Reklam
Turizmciler Batı Karadeniz'in incisinde buluştu
20 Haziran 2019 - 22:40
Reklam

Batı Karadeniz'in önemli sahil kentlerinden Düzce'nin Akçakoca ilçesinde, Karadeniz Havzasında Sürdürülebilir Kültür Turizminin Geliştirilmesi projesi kapsamında yerli ve yabancı turizmcilerin katılımıyla değerlendirme toplantısı düzenlendi. 

Düzce'nin önemli turizm merkezlerinden olan Akçakoca ilçesinde bir otelde gerçekleştirilen ve yerli ve yabancı turizmcilerin katılımıyla yapılan toplantıya, Doğu Marmara Kalkınma Ajansı (MARKA) yetkilileri, Düzce Üniversitesinden (DÜ) akademisyenler, MARKA bölgesi Kültür ve Turizm Müdürlükleri ile proje ortakları olan ülkeler Ukrayna, Gürcistan, Bulgaristan ve Romanya'dan 70'in üzerinde  turizm profesyoneli katılım sağladı. Düzce İl Kültür ve Turizm Müdürü Resul Taştan MARKA bölgesinde bulunan şehirlerin kültürel, tarihi ve doğal güzelliklerinin tanıtıldığı, turizm alanındaki sorunlar, ihtiyaçlar ve çözüm önerilerinin ele alındığı toplantıda yaptığı açıklamada, kentin turizm alanında birçok il ve ülkeye tanıtıldığını söyledi. Karadeniz Havzasında Sürdürülebilir Kültür Turizminin Geliştirilmesi projesi kapsamında çeşitli ülkelerden misafirleri olduğunu anlatan Taştan, "Düzce Valiliği'nin ortak olduğu proje kapsamında çalıştay düzenlenmekte. Projenin önemli faydası, Konuralp'te 11 evin dış cephe ve restorasyon çalışmasına zemin hazırlaması. Bilindiği gibi burada antik tiyatro kazılarımız devam etmekte, kazılar ve evlerin restorasyonu kültür turizmi açısından ilimize büyük katkı sağlayacaktır." şeklinde konuştu.


Taştan, proje kapsamında turizmcilerin 2 gün Akçakoca'da konaklayacağını aktararak, "İllerimizin kültürel, tarihi ve doğal güzelliklerini gelen misafirlerimize tanıttık. Her il kendi sunumunu yaptı. MARKA yetkilileri, Sakarya, Kocaeli, Bartın ve Bolu illerinden ve ilimizden üniversite, il kültür ve turizm müdürlükleri, seyahat acenteleri ve konuyla ilgili paydaşlar burada." diye konuştu.


Düzce Valiliği AB ve Dış İlişkiler Bürosu Proje Koordinatörü Zeliha Oraloğlu da projenin bölgenin turizmi için önemli olduğunu vurguladı. Çalışmaların yerli ve yabancı katılımcılarla sürdürüldüğünü aktaran Oraloğlu, "Birçok AB Projesi yapıyoruz, aktif bir şekilde çalışıyoruz. Turizm, göçmenler ve birçok alandaki projelerimizden biri de Karadeniz Havzasında Sürdürülebilir Kültür Turizminin Geliştirilmesi." ifadesini kullandı

  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum