Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Türkiye'de turizm yatırımı yapmak isteyen iş insanı dolandırıldı!

Türkiye’deki yatırımlarına yenilerini eklemek isteyen Lübnanlı iş insanı Youssef Said Dargham, dolandırıcılık iddiasıyla savcılıklara başvurdu.

  • Reklam
Türkiye'de turizm yatırımı yapmak isteyen iş insanı dolandırıldı!
16 Ağustos 2021 - 08:38
Reklam
Konuyla ilgili olarak edinilen bilgiye göre İbrahim H., Türkiye'de turizm yatırımı yapmak isteyen Lübanlı iş insanı Dargham’ı danışmanlık firması bulunan Ayhan K. ile tanıştırdı. Dargham ile Ayhan K. sözleşme imzaladı. Sözleşmeye göre Ayhan K., turizm tesisinin avam projesi, Milli Emlak’a dosyanın sunulması ve turizm tesisi yapılacak arazinin tahsisi dahil tüm süreçleri takip edeceğini taahhüt etti. 600 bin TL’lik bir bedel üzerinden anlaşan tarafların imzaladığı sözleşmede, söz konusu paranın ne zaman ne kadarının ödeneceği dahi imza altına alındı.

Yapılan sözleşmeye istinaden Dargham, iki dilim halinde 360 bin liralık ödemeyi yaptı ve sözleşmeye göre, Milli Emlak’a ait arazinin 49 yıllığına kiralanması işleminin 6 ayda tamamlanması kararlaştırıldı. Ancak, iddiaya göre aradan yıllar geçmesine karşın hiçbir gelişme yaşanmazken Dargham’ın savcılık ifadesindeki iddiasına göre İbrahim H. kendisini arayarak işlemlerin  Ankara’da bir memura takıldığını, bu memura verilmek üzere 50 bin lira ödesi gerektiğini söyledi. Kimseye rüşvet vermeyeceğini söyeyerek talebi geri çeviren ve süreç devam ederken kuşkuları artan Dargham, yaptığı araştırmalar sonrası arazinin tahsisi için herhangi bir başvurunun olmadığını, dahası sözü edilen yerin de belirtilen büyüklükte olmadığını öğrendi.


Konu ile ilgili Mersin Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunnan Dargham tarafından suçlanan isimlerden Ayhan K., savcılık ifadesinde Dargham’ın ödediğini söylediği paranın büyük bir bölümünü İbrahim H.’nin aldığını söylerken Ayhan K. ifadesinde, arazi ile ilgili danışmanlık firması olarak bir dizi çalışma yapıp ilgili kurumlardan yazı aldıklarını kaydetti. Suçlamaları kabul etmediğini belirten Ayhan K. kendi adıma taahhüt ettiği bütün işlemleri yaptığını savundu.


Türkiye'de turizm yatırımı yapmak isteyen Lübnanlı iş insanı Youssef Said Dargham’ın şikayeti üzerine yürütülen bir diğer soruşturma ise İstanbul’da. Savcılık başvurusuna göre Türkiye’ye meyve suyu sıkma makinesi getirtmek isteyen Dargham, yatırım için avukat İ. K. ile tanıştı. Bu kişi Dargham’a yapılacak iş için ortak şirket kurulmasını teklif etti. Kurulan ve İ. K. ile ortak olduğu şirkete Dargham 100 bin dolar gönderdi. İddiaya göre uzun zaman geçmesine rağmen makineler getirilmedi. Makinelerin getirilmeyeceğini anlayan ve parasını istese de sonuç alamayan Dargham geçen ay aralarında avukat İ. K.’nin de olduğu 5 kişi hakkında suç duyurusunda bulundu.

  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum