• Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Türkiye mavi bayraklı plaj sayısında rekora gidiyor

Dünyanın en seçkin turizm ve çevre ödüllerinden biri olan Mavi Bayrak'ta İspanya ve Yunanistan'dan sonra üçüncü sırada yer alan Türkiye'de her geçen yıl mavi bayraklı plaj sayısı artıyor.

  • Reklam
Türkiye mavi bayraklı plaj sayısında rekora gidiyor
27 Kasım 2022 - 03:41
Reklam
Reklam
Kültür ve Turizm Bakanlığı verilerine göre, merkezi Danimarka'nın başkenti Kopenhag olan Uluslararası Çevre Eğitim Vakfı (FEE) tarafından verilen mavi bayrak ödüllerinde 2018'de 459, 2019'da 463 mavi bayrağın dalgalandığı Türkiye sahillerinde bu sayı 2020'de 486'ya, geçen yıl 519'a, bu yıl da 531'e yükseldi.

İller bazında bakıldığında en fazla mavi bayrak 229 ile Antalya'da dalgalanırken Antalya'yı 111 mavi bayrak ile Muğla, 66 mavi bayrakla da İzmir takip ediyor. Aydın'da 36, Balıkesir'de 31, Samsun'da 13, Çanakkale'de 12, Mersin'de 11, Kocaeli'de 7, Bartın'da 3, Kırklareli, Sakarya ve Ordu'da 2'şer, Van'da ise 1 mavi bayraklı plaj bulunuyor.


Mavi bayrakta 621 plajı ile İspanya'nın birinci, 581 plajı ile Yunanistan'ın ikinci sırada yer aldığı listede üçüncü sırada bulunan Türkiye'nin, zirveye yerleşmesi için kamu ve özel kuruluşlarca etkin bir mücadele yürütülüyor.


14. Mavi Bayrak Yerel Sorumlular Eğitim Semineri için Antalya'nın Manavgat ilçesine gelen Türkiye Çevre Eğitim Vakfı (TÜRÇEV) Yönetim Kurulu Başkanı Abdulkadir Ateş, gönüllülük esasına göre çalışan vakfın özellikle çevre konusunda önemli projelere imza attığını söylerken mavi bayrak çalışmasının da vakfın en önemli çalışmalarından biri olduğunu, 30 yıl önce Türkiye'de mavi bayraklı hiç plaj bulunmadığını ifade eden Ateş, Türkiye'nin yıllar içinde mavi bayraklı tesisler, plajlar konusunda ciddi gelişme kaydettiğini belirtti.


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum