• Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Türkiye'nin sağlık turizminde yıldızı parlıyor! İşte 2023 hedefi

Yüksek kalite ve uygun fiyatı aynı anda sunan Türkiye’nin sağlık turizmindeki yıldızı parlıyor.

  • Reklam
Türkiye'nin sağlık turizminde yıldızı parlıyor! İşte 2023 hedefi
19 Ağustos 2022 - 13:13
Reklam
Sağlık turizmi sayesinde sadece bir hastadan yüzlerce otel turisti müşterisinden daha çok kazanmak mümkünken Türkiye, özellikle SPA’larıyla dünyada dikkat çekmeye başladı.

Bu alanda iddialarının en kaliteli ve en güncel tedaviyi vermek olduğunu belirten Türkiye Genç İş İnsanları Derneği (TÜGİAD) Başkan Yardımcısı, Sanitas SPA Kurucu Ortağı Dr. Şebnem Akman Balta Hizmet İhracatçıları Birliği verilerine göre 2021'de Türkiye'ye sağlık amaçlı 643 bin hastanın geldiğini, bu kişilerden 1,6 milyar dolarlık gelir elde edildiğini söyledi.


Uluslararası Antalya Sağlık Turizmi ve Eğitim Derneği’ne göre 2023 hedefinin şu anda çok üstünde olunduğunu ve 10 milyar dolar hedefinin çoktan geçildiğini belirten Balta şöyle devam etti:


''Türkiye hem sahip olduğu sağlık hizmetleri hem de turizm güzellikleri açısından fark yaratıyor. Türkiye’ye gelip sağlık hizmeti alan bir kişi, unutulmaz bir tatil yaşayıp ülkesine geri dönüyor. Ayrıca bu turistlerin harcamaları diğer turistlere göre de çok yüksek. Bir hastadan, yüzlerce otel turistinden gelecek parayı kazanıyorsunuz. Bugün 438,6 milyar dolara ulaşan wellness endüstrisinde konaklama tesisleri 93,4 milyar dolarla ilk sırayı alırken, wellness alışverişleri sıralamada 64,8 milyar dolar ile bulunuyor. Wellness endüstrisi içinde önemli bir paya sahip SPA da büyümesini sürdürüyor. SPA, wellness turizminin yüzde 41’ini oluşturuyor. SPA turizmi yıllık ortalama yüzde 11,1 büyürken, SPA gezi sayısı ise yılda ortalama yüzde 9,6 oranında büyüme kaydediyor. Ülkelerin iç turizmine bakıldığında SPA pazarı yüzde 25 oranla 108,1 milyar dolara ulaşıyor.''


Dünyadaki SPA konseptleri içerisinde sadece Türkiye’ye özgü olan Türk hamamının coğrafyamıza, kültürümüze özel bir SPA konsepti olduğuna dikkat çeken Balta Türkiye'nin dünya SPA ve wellness sektöründe Türk hamamı ile markalaşıp dünyadaki eşsiz deneyimlerden biri haline gelebileceğini söyledi.
2020’de pandemiye rağmen Türkiye’ye gelen sağlık turistlerinin sayısı 726 bin civarında olduğunu aktaran Balta, Türkiye’nin sağlık sektöründeki sermayesi ve güçlü altyapısı ile pandemide sağlık kuruluşlarının kapasite ve niteliklerinin iyi durumda olduğunu kanıtladığını kaydetti. 2022'nin ilk 6 ayında bu gelirin geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 71 artış gösterdiğini kaydeden Balta ayrıca 2023’te 1.5 milyon hastanın gelmesinin hedeflendiğini söyledi.


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum