• Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Türk turizmine övgüler yağdıran UNWTO'dan gelecek yıllar için karamsar beklenti

Yılın ilk yarısında turizmde görülen pozitif tabloyla ilgili yaptığı değerlendirmede turizmin güçlü şekilde geri döndüğünü söyleyen Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü (UNWTO) Genel Sekreteri Zurab Pololikashvili, gelecek döneme ilişkin açıklamalarda bulundu.

  • Reklam
Türk turizmine övgüler yağdıran UNWTO'dan gelecek yıllar için karamsar beklenti
15 Ağustos 2022 - 06:20
Reklam
Bugün için seyahat taleplerinin güçlü seyrettiğini ancak ekonomik koşullar da dahil olmak üzere gelecekteki zorlukların şimdiden hesaba katılmasının zorunluluk olduğuna dikkat çeken UNWTO Genel Sekreteri Zurab Pololikashvili küresel enflasyon, resesyon beklentileri ve artan enerji fiyatlarının 2023 yılında turizm sektörüne etkileri üzerine olası senaryoları değerlendirdiklerini söyledi.

UNWTO tarafından geçtiğimiz günlerde paylaşılan Dünya Turizm Barometresi’ne göre, uluslararası turist sayısı 2022’nin ilk beş ayında yaklaşık 250 milyona ulaşırken bu oran, 2021’in aynı döneminde ise 77 milyondu. UNWTO’nun son verilerine göre yılın ilk yarısında turizmdeki toparlanmanın devam ettiğinin görüldüğünü belirten Pololikashvili uluslararası turizmin ekonomik ve jeopolitik zorluklara rağmen pandeminin etkisinden sıyrılmaya çalışarak güçlü ve istikrarlı toparlanma belirtileri göstermeyi sürdürdüğünü, bu pozitif gelişmelerin her ne kadar sektörü cesaretlendirse de mevcut ve gelecekte doğabilecek sorunlara dikkat etmek ve hazırlıklı olunması gerektiğini kaydetti.


Arka arkaya yaşanan pandemi, küresel enflasyon ve resesyon gündeminin ardından, son 3 yılı benzeri görülmemiş bir dönem olarak tanımlayarak sektörün pandemiden ders aldığını ifade eden  UNWTO Genel Sekreteri Zurab Pololikashvili şöyle devam etti:


''Yaşadığımız kriz, sektörün yaşadığı zorlukları çok daha görünür hale getirdi ve bize durup, düşünme fırsatı vererek, gelecek yıllar için daha güçlü bir sektör oluşturmamıza olanak sağladı. Bu yüzden 27 Eylül’deki Dünya Turizm Günü, Turizmi Yeniden Düşünmek temasıyla gerçekleştirilecek. Bu tüm sektör için neleri iyi yaptığımızı ve nerelerde daha iyi olabileceğimizi dile getirmek için bir şans. Pandemi sonrası, İspanya ve Portekiz gibi önemli turizm destinasyonlarında istihdam sorunları yaşanıyor. Bu sorun birçok ülke için hızla büyüyen bir zorluk haline geldi. BM Dünya Turizm Örgütü olarak, sektörün gelişimine ve sektörde eğitime odaklanmış durumdayız. Turizm sektörünü çalışmak için cazip hale getirmemiz ve yeni profesyoneller yetişmesini sağlamamız gerekiyor. Bu sayede güçlü ve güvenilir bir sektör oluşturabiliriz.''


Gelecek yıl için turizm sektöründe belirsizliklerin altını çizen UNWTO Genel Sekreteri Zurab Pololikashvili, geçtiğimiz birkaç yılda yaşananlar nedeniyle cesur tahminlerde bulunmamak gerektiğine dikkat çekerken Türkiye’nin geçtiğimiz haftalarda revize edilen turizm hedefleri ilgili olarak yaptığı değerlendirmede şunları söyledi:
''Türkiye şüphesiz önde gelen turizm destinasyonlarından biri. Son yıllarda, turizm altyapısına önemli ölçüde yatırım yapıldı, bunlardan en dikkat çekici olanı İstanbul Havalimanı. Türkiye, bu yıl ve gelecek yıllar için daha fazla ziyaretçi çekebilmek adına ihtiyacı olan profesyonel insan kaynağına ve turizm bölgelerine sahip.”


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum