Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Türkiye'nin YOK'lar ilçesi! Otel yok, restoran yok, cafe yok, adliye yok...

Türkiye'de elektriğin ilk kullanıldığı noktalardan birisi olan ilçe 'yok'lar memleketi olarak anılıyor.

  • Reklam
Türkiye'nin YOK'lar ilçesi! Otel yok, restoran yok, cafe yok, adliye yok...
07 Kasım 2019 - 14:57
Reklam

Türkiye'de elektriğin ilk kullanıldığı noktalardan birisi olan ilçe 'yok'lar memleketi olarak anılıyor...

 

İlçede adliye başta olmak üzere, market, restoran, fotoğrafçı, yayın yapan gazete, otel, simitçi, zincir fast food markaları bulunmazken, sadece 1 tane fabrika yer alıyor. Genel nüfusu 13 bin, merkez nüfusu ise sadece bin 500 olan Balıkesir'in Balya İlçe Belediye Başkanı Organ Gaga, ilçenin sürekli olarak verdiği göç nedeniyle bugünkü duruma geldiğini belirterek, göçün geri dönmesi için gece gündüz çalışmaya devam edeceklerini söyledi. 

 

Bir dönem madenciliğin ön planda olduğu ve madenlerin Fransızlar tarafından işletildiği 1900'lü yılların başında nüfusu 50 binlere kadar çıkan Balya günümüzde bin 500 merkez, 13 bin 141 genel nüfusuyla Balıkesir'in en küçük ilçeleri arasında yer alıyor. Balya'da madencilik faaliyetlerinin sona ermesiyle birlikte yaşanan göç sonrası nüfusu azalan Balya'da Adliye İvrindi'ye taşındı. Balya'da Adliye'nin ardından Polis Merkezi'nin taşınacağı dedikodusu da can sıkarken, ilçede otel, restoran, simit fırını, süper market gibi iş yerlerinin bulunmayışı da Balya'yı 'yoklar memleketi' yapıyor.

İlçenin verdiği göç nedeniyle sürekli küçülerek bu duruma geldiğini belirten Balya Belediye Başkanı Orhan Gaga, "Balyamız maalesef sürekli göç vererek küçülmeye devam ediyor. Bir takım sıkıntılarımız var. Geçmişten gelen sıkıntılarımız var. Geleceğin planlamasını yapamadığımız, yapmadığımız için küçülerek bugünlere geldik. Birçok devlet dairesi; mesela Adliyemiz gitti, polis merkezinin gitme dedikodusu var. Bakın sürekli biz göç veriyoruz, sürekli insan kaybediyoruz." diye konuştu.

 

Balya'yı geliştirmek adına çalışmalarda bulunacaklarını da söyleyen Orhan Gaga, "Belediyecilik sadece taş döşemek, çöp toplamak, su akıtmak, cami boyamak, cami temizliği yapmak değildir. Bunlar zaten belediyenin yapması gereken rutin işlerdir. Biz Balya'da, Balya'yı geliştirme, büyütme adına planlar yapmalıyız, Balya'yı büyütmeliyiz. Bizim üzümümüz, pekmezimiz, kızılcığımız, ada çayımız var. Bunları zamanla büyütüp, geliştirebiliriz. Bunun üzerine lavanta ekimi konusunda çalışmalarımız var. Eğer bunu tabana yayabilirsek, biz başarılı olacağız diye düşünüyorum" ifadelerini kullandı.

 

Yoklar şehri olarak anılmaktan mutluluk duymadıklarının altını çizen Belediye Başkanı Orhan Gaga, "Balya'da sürekli olarak yoklardan bahsediliyor, Balya'da bir şey yapılamazdan bahsediliyor. Bu Balyalıların üzerinde de var. Balya'da hiçbir şey olmaz zihniyeti var. Ancak öncelikle bu zihniyetleri değiştireceğiz. Balya'da her şey var, Balya'da her şey yapılabilir." dedi.

  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum