• Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Türkiye'ye gelen turistlerin kişi başı harcamaları arttı!

Türkiye’yi en çok Ortadoğulu ve Rus turistler ziyaret ederken, en çok yemeğe harcama yapan turistlerin 2019'da 666 dolar olan kişi başı harcamalarında artış yaşandı.

  • Reklam
Türkiye'ye gelen turistlerin kişi başı harcamaları arttı!
13 Eylül 2021 - 09:42
Reklam
Reklam
Reklam
Alışverişte turist bereketi yaşanırken koronavirüs döneminde geçmişe göre turist sayısı azalsa da son dönemde turist hareketi hissediliyor.

Rusya, Ukrayna ve Ortadoğu ülkelerinden gelen turistler alışverişe doping olurken gayrimenkul kiralama ve yönetim hizmetleri firması Jones Lang LaSalle’ın (JLL) Eş CEO’su Dora Şahintürk, ülkemize gelen turist sayısının pandemi nedeniyle azalmış olmasına karşın kişi başı harcama miktarının arttığını söyledi.


Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Şahintürk şunları söyledi: ''Özellikle yeme içme alanlarının açılıp alışveriş merkezlerinin tam hizmet vermeye başladığı 1 Temmuz itibarıyla turist sayısında geçen aylara göre ciddi artış gözlemlendi. Özellikle Ege ve Akdeniz bölgesinde yer alan alışveriş merkezlerine turist ilgisi yoğun. Türkiye pandemiye rağmen hala Avrupa’nın en çok turist ağırlayan ülkelerinden biri. Deniz, doğa ve kültür turizmi konusunda Avrupalı turistlerin, büyük şehirlerde ise Ortadoğu ülkelerinden gelen turistlerin ön planda olduğunu söyleyebiliriz. Sağlık ve din turizmi konusunda ise tüm dünyaya hitap edebilme şansına sahibiz. Turistlerin harcama dağılımında yeme içme yüzde 26, konaklama yüzde 12, sağlık yüzde 8 ile en yüksek harcama paylarına sahip. Kur farkı nedeniyle özellikle nitelikli gastronomiye ilgi arttı.''


2021’de uçuş yasaklarının kalkmasıyla ülkeye en çok turist gönderen pazarların başta Rusya olmak üzere Bağımsız Devletler Topluluğu, Ortadoğu ülkeleri ve Almanya olduğunu ve önümüzdeki dönemde Uzakdoğu’dan gelecek turistlerin alışverişe katkısının yüksek bir potansiyel oluşturacağını düşündüklerini belirten Şahintürk turistlerin kişi başı harcama tutarının 2019’da 666 dolarken, 2021’de bunun 739 dolara yükseldiğinin görüldüğünü, pandemi kısıtlamaları sonrasında turistlere hitap edebilen alışveriş merkezlerinde toparlanmanın daha hızlı olduğunu tecrübe ettiklerini söyledi.

Son dönemde Türkiye’ye gelen turistlerin Körfez Bölgesi, Rusya ve Ukrayna ağırlıklı olduğunu aktaran ve TL’ye karşı para birimi güçlenen ülkelerin alışveriş ve paket ortalamalarının arttığını kayden Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği (AYD) Başkanı Hüseyin Altaş, yazın Akdeniz ve Ege’de turistlerin alışverişte etkisinin hissedildiğine işaret ederek şu açıklamalarda bulundu: ''Pandemi nedeniyle geçmişe göre katkıları daha az. Büyükşehirlerde ise son dönemde katkıları oldu. Daha çok Rusya ve Ortadoğu’dan geliyorlar. Ancak iyi alışveriş yapan nitelikli turist henüz yok. Önceden turistin alışveriş cirosuna katkısı yüzde 20’lere varıyordu. Şu an ancak yüzde 5’lerde. Yerli alışverişçiler iyi gidiyor. AVM’ler 2019 cirolarını yakalamak üzere. AVM’ler iyi durumda. Tekrar kapanma olmamasını umut ediyoruz.''


YORUMLAR

  • 0 Yorum