Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

TÜRSAB Başkanı Bağlıkaya'dan Bakan Ersoy'u kızdıracak zehir zemberek açıklama!

Haziran ayı başında yaptığı açıklamada turizmde rekorun ancak 2023 yılında kırılabileceğini belirten Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Başkanı Firuz Bağlıkaya açıklanan turizm verilerine ilişkin değerlendirmede bulundu.

  • Reklam
TÜRSAB Başkanı Bağlıkaya'dan Bakan Ersoy'u kızdıracak zehir zemberek açıklama!
30 Temmuz 2022 - 14:24
Reklam
Dünya genelinde turizm harcamaları ve gecelemelerinin arttığına fakat Türkiye’de düşüş yaşandığına dikkat çeken TÜRSAB Bağlıkaya Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı'nın (TGA) sektöre katkısının olmadığını söyledi.

Hükümetin tüm kademelerinden 2022 yılında belirlenen turizm hedeflerinin aşılacağı yönündeki açıklamalarına rağmen Haziran ayı başında yaptığı açıklamada turizmde rekorun ancak 2023 yılında kırılabileceğini belirterek Bakan Ersoy ve hükümete ters düşen TÜRSAB Başkanı Bağlıkaya pandemi döneminin tüketici davranışlarını değiştirdiğini belirterek dünya genelinde geceleme sürelerinin arttığını ve buna bağlı olarak kişi başına ortalama harcamanın yüzde 40 seviyesinde yükseldiğini belirtti. Ocak-Haziran döneminde gelen ziyaretçi sayısında yaşanan yükselişin aldatıcı olmaması gerektiğini, önemli olanın kişi başı turizm gelirlerini artırarak gelen turist sayısını artırmak olduğunu belirten Bağlıkaya şunları söyledi:


''Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü verilerine göre dünya genelinde pandemi öncesi dönem olan 2019 yılında seyahat başına ortalama turizm harcaması bin dolar seviyesinde bulunurken bu rakam 2021 yılında bin 400 dolara çıktı. Biz geçtiğimiz yılsonunda kişi başı ortalama 830 dolar gelir elde ederek dünya ortalamasının çok altında kaldık. Üstelik 2022 yılının altı aylık döneminde kişi başı turizm gelirimiz 2021 yılının aynı dönemiyle kıyaslandığında da yaklaşık yüzde 6 gerilemiş durumda. 2021 yılının ilk 6 ayında elde ettiğimiz 818 dolar turizm geliri bu yılın aynı döneminde 770 dolara düştü.''


Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansının kuruluş amaçları arasında Türkiye’nin kişi başı turizm gelirlerinin artırılması olduğunu ancak gelinen noktada bu hedefin çok uzağında kalındığını söyleyen TÜRSAB Başkanı Bağlıkaya açıklanan verilerin Türkiye'nin kişi başı turizm gelirlerinin dünya ortalamasının çok altında kaldığını açık biçimde ortaya koyduğuna dikkat çekerek şöyle devam etti:


''Turizmcilerin ciroları üzerinden alınan katkı payı ile finanse edilen TGA, turizm tanıtımı ve pazarlama pratiğine uzak yapısı ile maalesef hedeflenen başarıyı gösteremedi. Yılın ilk yarısında gelen yabancı ziyaretçi sayısı, 2019 yılının gerisinde kalırken yurt dışında yaşayan vatandaş ziyaretçi sayımızda artış yaşandı. Dolayısıyla hedeflenen tanıtım başarısının yakalanamadığı ortada. Reklamı yurt dışında yaşayan vatandaşlarımıza yapmışız.''
2019 yılında Türkiye’ye gelen düşük gelirli yabancı turist sayısısın arttığını belirten TÜRSAB Başkanı Bağlıkaya Türkiye'nin potansiyeli ve özel sektörün özverili çalışmaları sayesinde pozitif yöndeki her türlü doğal, olağan, beklenen gelişimin TGA sayesinde olmuş gibi bir algı yaratılmaya çalışıldığını, TGA’nın hiçbir katkısı olmadığını tüm sektör bildiğini söyledi.


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum