Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Uluslararası Gastro Afyon Turizm ve Lezzet Festivali için geri sayım başladı

Afyonkarahisar, 3. Uluslararası Gastro Afyon Turizm ve Lezzet Festivaline hazırlanıyor.

Uluslararası Gastro Afyon Turizm ve Lezzet Festivali için geri sayım başladı
06 Eylül 2021 - 22:18
Reklam
Afyonkarahisar Belediye Başkanı Mehmet Zeybek ve Vali Gökmen Çiçek'in çabalarıyla 14-17 Ekim tarihleri arasında düzenlenecek festivalin tanıtım toplantısı Gastronomi Konağı'nda yapıldı. Afyonkarahisar Belediyesi, Türkiye Aşçılar Federasyonu ve Afyonkarahisar Profosyonel Aşçılar Derneği arasında imzalanan protokolle düzenlenecek festival öncesi basın mensuplarıyla bir araya gelindi.
 
14-17 Ekim 2021 tarihleri arasında Afyonkarahisar Valiliği, Afyonkarahisar Belediyesi ve Türkiye Aşçılar Federasyonu, Afyonkarahisar Profesyonel Aşçılar Derneği organizasyonuyla lezzet festivalini yapmayı planladıklarını kaydeden Aşçılar Federasyonu Başkan Yardımcısı Hamza Kalkan organizasyonla ilgili şunları söyledi:


''2012 yılında yedi bölge, yedi lezzet adı altında ilk etkinliği gerçekleştirdik. Bu etkinliği 2018 yılına kadar devam ettirdik. 2018 yılında bu etkinliği Gastro Afyon adı altında uluslararası boyuta taşıdık. 2018 yılında Afyonkarahisar Valiliği ve Belediye öncülüğünde STK ve kuruluşlarımızla UNESCO çalışmaları başlattık ve başvuru sonucunda UNESCO tescilini aldık. Geçen yıl pandemi nedeniyle festivali gerçekleştiremedik. Bu sene inşallah iyi bir organizasyonla gerçekleştirmeyi planlıyoruz. Bu etkinliğe gastronomi tescilli yurt içi ve yurt dışından 35 şehrin temsilcileri, büyükelçileri ve içerisinde gurmeler, yemek yazarlarının bulunduğu geniş katılımlı bir festivale hazırlanıyoruz.''


31 Ekim itibarıyla Afyonkarahisar'ın dünyada 36, Türkiye'de üç gastronomi şehirden biri olarak ilan edildiğini kaydeden Belediye Başkanı Mehmet Zeybek bu sene Vali Gökmen Çiçek öncülüğünde 14-17 Ekim tarihleri arasında muhteşem bir festival yapacaklarını belirterek şunları söyledi: ''Şehirdeki gıda sektöründe olan işletmelerin gastronomi alanında aldığı bu unvanı üretimlerine de yansıtmaları, marka değerlerini ön plana çıkarmaları için çaba sarf ediyoruz. On binlerce yıl önceden günümüze kadar gelmiş kadim bir kültüre sahip olan Afyonkarahisar; mutfak kültürü, yüzyıllardır kullandığı mutfak araç gereçleri ve yöresel tariflerinin korunarak nesilden nesle aktarımı açısından oldukça zengin bir kent.''


Türkiye ve dünyadan şeflerin bir araya geleceği, yerli ve yabancı basın temsilcilerinin, üniversitelerin, gastronomi yazarlarının bir araya geleceği Uluslararası Gastro Afyon Turizm ve Lezzet Festivali eğitsel ve sanatsal aktiviteler, söyleşiler, atölye çalışmaları gibi eğlenceli ve lezzetli etkinliklere ev sahipliği yapacak. Medeniyetler şehri Afyonkarahisar'ın kültürel zenginliklerini daha geniş kitlelere aktarmayı amaçlayan organizasyonda, şehrin orijinal özelliklerini koruyan özgün ve doğal tatları, el sanatları, tarım ve gıda ürünleri ziyaretçilere tanıtılacak.


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum