• Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Zengin Türk mutfağı dünyaya tanıtılıyor! Türk Mutfağı Haftası ilan edildi

Emine Erdoğan, Türkiye'nin asırlık yemek kültürünün tanıtılması için hazırlanan Asırlık Tariflerle Türk Mutfağı kitabına katkı sunan akademisyen, uzman ve şeflerle bir araya geldi.

  • Reklam
Zengin Türk mutfağı dünyaya tanıtılıyor! Türk Mutfağı Haftası ilan edildi
06 Eylül 2021 - 13:53
Reklam
Reklam
Reklam
Türk mutfağının sağlıklı, geleneksel ve atıksız yönleriyle dünya mutfaklarında öncü bir yer edineceğini belirten Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan ''Bu güce inanır, el birliği yaparsak, gastrodiplomasi alanında yeni rekorlar kırabiliriz.''dedi.

Anadolu'nun binlerce yıllık geleneksel yemek tariflerinin ilk kez sağlıklı ve atıksız yönleriyle dünyaya açıldığı Asırlık Tariflerle Türk Mutfağı kitabının İstanbul Cam ve Billur Müzesi'ndeki tanıtım programında, böylesine heyecan verici bir projenin hayata geçtiğini görmenin gerçekten büyük mutluluk olduğunu, birbirinden değerli şefler ve akademisyenlerin çok titiz bir çalışma yürüttüklerini, zengin mutfak kültürünün hak ettiği yeri bulması için büyük özveri gösterdiklerini belirterek bu güzide eserin hazırlanmasında emeği geçen herkese, projeyi yürüten Kültür ve Turizm Bakanlığı'na, destek veren Türkiye Turizm ve Tanıtım Geliştirme Ajansına (TGA) teşekkürlerini sundu. Gastrodiplomasinin son yıllarda tüm dillerde yerini aldığına dikkati çeken, ulusal mutfağın toplumların yumuşak gücü olarak konumlandığına dikkat çeken Emine Erdoğan turizmin lokomotif bir kuvveti haline gelen gastronominin uluslararası platformda, hem imaj oluşturma hem de marka haline gelmenin yolu olduğunu vurguladı.


Asırlık Tariflerle Türk Mutfağı eserinin, bugüne kadar Türk mutfağı ile ilgili yayımlanmış en geniş çaplı ve gerçekçi eser olma özelliğine sahip olduğunu dile getiren Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy yakın zamanda dünyanın birçok farklı dilinde çevrilecek olan eserde, sadece yemek tarifleri değil aynı zamanda Türk kültürüne dair ciddi bilgilerin de yer aldığını belirterek şunları söyledi:


''Bizler turizmin birçok alanında olduğu gibi gastronomi turizminde de etkili tanıtımlar yaparak dünya turizminin dikkatini bu alana çekiyoruz. Bu gayeyle bugün tanıtımını yaptığımız, Asırlık Tariflerle Türk Mutfağı adlı eserin hayırlı olmasını diliyorum. Bizlerden desteğini esirgemeyen Sayın Hanımefendi başta olmak üzere bu çalışmaya katkı sağlayan herkese şükranlarımı arz ediyorum. Bu kapsamda Bakanlık olarak 21-27 Mayıs'ı Türk Mutfağı Haftası ilan etme kararı aldık.''


YORUMLAR

  • 0 Yorum