Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Yangın termik santrale yaklaştı! Tatil siteleri boşaltıldı, tatilciler bölgeyi terk ediyor

Muğla’nın Milas ve Bodrum ilçelerinde devam eden orman yangını Ören Mahallesi’ndeki Yeniköy ve termik santrallere doğru ilerlerken Gökova sahilindeki tatil sitelerinde yazlıkçılar evlerini boşalttı. 

  • Reklam
Yangın termik santrale yaklaştı! Tatil siteleri boşaltıldı, tatilciler bölgeyi terk ediyor
03 Ağustos 2021 - 19:36
Reklam
Türkiye'nin önemli turizm destinasyonlarından Muğla'nın Milas ve Bodrum ilçelerinde 5 gün önce başlayan orman yangını binlerce hektarlık alanı kül ederken onlarca ev ve iş yeri kül oldu.

Bugün yangının etkisini gösterdiği Milas'ın Bozalan, Çökertme köyleri ile Geren kesimindeki tatil siteleri jandarma tarafından boşaltıldı. Milas'ın Çökertme ve Bozalan köyünde bazı evler ve ahırlar yandı. Ardından alevler tatil sitelerine ulaştı. Orman yangının akşam saatlerinde aniden hızlanması ve Türkevleri ile Ören Mahallesi ve termik santrale yönelmesi ile büyük panik yaşandı. Bölgede faaliyette bulunnan bazı otellerin ve villaların çatı katları, pergoleleri yandı. Orman içindeki ahşap evler yanarak küle döndü. Yangınların yakınlaşmasıyla Ören ve Türkevleri yakınlarında vatandaşların tahliyesi başladı.


Yangına halen bölgede bulunan 30'a yakın arazöz, 200'e yakın orman işçisi ve vatandaş ile iki helikopter müdahale ediyor. Muğla'nın Milas ilçesinde Türkevleri köyüne ilerlerleyen alevler ile Termik santral arasında birkaç kilometre kalırken yangını yerinde takip eden, alevlerle termik santrali aynı karede gösteren görüntüyü paylaşıp uyaran  Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat ''Uyarılarımızın, haykırışlarımızın ne denli haklı olduğunu ciğerimiz yanarak, korkuyla izliyoruz. Bunu söylemek istemezdim ama termik santralle ateş ilk defa yüz yüze geldi. Uyarılarımıza kulak asılmamasının sonucunu içimiz kan ağlayarak izliyoruz. Durum çok ciddi. Termik santralin dibine geldi alevler. Varsa imkan derhal gece görüşü olan uçak ya da helikopter bölgeye yönlendirilsin.'' ifadelerini kullandı.


Tatile gelen vatandaşlar ve bölge halkı, araçlarıyla Geren bölgesinden ayrılırken Ören-Bodrum karayolu tamamen tarfiğe kapatıldı. Bununla birlikte Türkevleri köyü de tahliye ediliyor. Şu anda 4 tatil sitesi ile bir balık çiftliği fabrikasının bulunduğu bölgeden haber alınamadığı, alevlerin Türkevleri köyü ile Ören Mahallesi’ne ilerlediği bildirildi.


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum