• Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Yerli turist neden yabancı turistlere göre daha pahalı tatil yapıyor?

Türkiye'nin, turizmde ana pazarları olan ülkelerin bir çoğu tarafından riskli ülke olarak ilan edilmesi sonrasında turizmcinin umudu yerli turistte.

  • Reklam
Yerli turist neden yabancı turistlere göre daha pahalı tatil yapıyor?
18 Mayıs 2021 - 11:35
Reklam
Reklam
Reklam
Her turizm sezonu öncesi tatil planlarının yapılmaya başladığı süreçte Türkiye'deki otellerin Türk vatandaşlarına yabancı turistlere göre daha pahalıya oda sattığı iddiası gündeme gelir.

Bu yıl da gelenek bozulmadı ve bazı online seyahat acentası ve otellerin yabancı turistlere göre Türklerden daha yüksek fiyat uyguladıkları iddiası bir kez daha gündeme geldi.


Twitter'da, Antalya'da bir otelin aynı tarih ve beş gece için hem Türkiye hem de Almanya fiyatı yayınlandı. Buna göre oteldeki bir odanın beş geceliğine Almanya fiyatı 618 euro yani 6 bin 346 lirayken, Türkiye fiyatı 15 bin 959 lira. Bu paylaşımın ardından sosyal medyada dile getirilen tepkilerde Türklerin kendi ülkelerinde bile pahalı tatil yaptıkları, güneydeki kimi tatil köylerinin Türk turist istemediği yorumları yapıldı.


Peki turizmciler tarafından durum gerçekten böyle mi? En önemlisi Türkler neden yabancı turiste göre daha pahalı tatil yapıyor?

Yabancı tur operatörlerinin Türkiye'deki otellere Eylül ve Ekim aylarında nakit ödeme yaparak ve Nisan ayından başlayıp Ekim ayına kadar olan tatil süreci için yani tüm sezona yayarak kapı fiyatı 100 euro olan otel odalarını 20-30 euroya satın alma şansına sahip olduğunu söyleyen Tur Operatörleri Platformu Sözcüsü Cem Polatoğlu şunları söyledi:

''Otelcinin de otelinin tefrişi için sıcak, nakit paraya ihtiyacı var. Tur operatörü aynı oteli Aralık ayında 40 Euro'ya, işler iyi giderse Mart ayında 60 ve elde oda kalmış ise Mayıs ayında 70 ile 80 Euro  arasında bir fiyata satın alır. Türk tur operatörleri için durum aynı değil. Son dakikacı Türk müşterilerine güvenip hiçbir zaman milyonlarca Euro'sunu riske etmez, edemez. Çünkü verilere göre Türk tüketicilerin yüzde 80'i tatiline son 1-30 gün arası karar verir. Türk tüketicisi, sadece yoğun sezon dediğimiz Temmuz ve Ağustos aylarında tatil yapar ve buna da son anda karar verir. Bu durumda Türk müşterisi Temmuz ve Ağustos ayı için 80 Euro'ya Türk tur operatörün aldığı otele 90 Euro para öder.''

Twitter'da tartışma konusu olan ilanla ilgili de yorum yapan Polatoğlu yabancı tur şirketinin elini taşın altına soktuğunun görüldüğünü belirterek şöyle devam etti:

''Geçen seneden peşin Mayıs ile Kasım ayları arası binlerce gecelemeyi 20-30 Euro'ya almış. Türk satıcı ise hiç riske girmemiş. Sor sat yapıyor. Yani satın alarak parasını ödüyor. Onun fiyatı ondan 90 euro.''


YORUMLAR

  • 0 Yorum