Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Turizm sektöründe umutsuzluk arttı! Sezon başlamadan bitti

17 Mayıs 2021 tarihi itibari ile başlayan yeni normalleşme sürecinin kapsamı turizmciler tarafından tepki ile karşılandı.

  • Reklam
Turizm sektöründe umutsuzluk arttı! Sezon başlamadan bitti
18 Mayıs 2021 - 10:51
Reklam
Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Aydın BTK Başkanı Eda Yurtcan yayınlanan son genelge ile belirsiz bir döneme daha girildiğini söyledi.

Son dakikada açıklanan kısıtlama uygulamaları ile seyahat acentalarının çok zor durumda bırakıldığını, acentaların son dakika planlamalar ile çalışamayacağını belirten Yurtcan turizm sezonunun başlamasına günlere kala açıklanan bu kısıtlama uygulamalarının turizm sektörüne büyük sorun olarak geri döneceğini söyledi.


Özellikle kıyı bölgelerinde ekonomisi turizme dayalı bölgeleri zor günlerin beklediğini söyleyen Yurtcan yaptığı açıklamada şunları söyledi:


''Ülkemize turistleri getiren ana yapı seyahat acentalarıdır. Bu son dakika tutarsız genelgeler sonucu tüm planlar bozuldu. 1 Haziran sonrası da turizmden  umudumuz yok. İngiltere ve Fransa ülkemizi seyahatte kırmızı listeye almış durumda. Almanya nasıl bir yol izleyecek belli değil. Rusya ile durum ortada. Hükümetin turizm ile ilgili net bir takvim açıklaması gerekiyor. Önümüzü göremediğimiz sürece karanlığa sürükleniyoruz.''


Yayınlanan son genelge ile turizmcilerin büyük bir hayal kırıklığı yaşadığını belirten ve 17 Mayıs genelgesi ile  normalleşmeye bir adım dahi yaklaşılamadığını belirten Kuşadası Ticaret Odası (KUTO) Turizm Komisyonu üyesi  Murat Öner ise açıklamasında şunları kaydetti:

''Dünya normalleşti ama biz hala yasaklar ile yaşamaya mahkum ediliyoruz. Bu son genelge ile  yaklaşan turizm sezonuna büyük bir darbe vurulmuştur. Bu senenin de geçen seneden bir farkı kalmayacak. 2020 yılında yaşanan problemleri tekrar yaşayacağız. Bu kararsızlık nedeniyle otellerin açılış tarihleri net değil.  Aynı zamanda yeteri kadar aşılama yapılmadığı için  turizmde Türkiye kırmızı listede tutulmaya devam ediliyor. Bu durum tur operatörlerinin plan program yapmasını sürekli engelliyor.''


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum