Reklamı Geç
Reklam
Reklam
Reklam

Yunan ve Bulgar turistlerden Edirne turizmine büyük katkı

Edirne, geçen yıl, komşu Bulgaristan ve Yunanistan’dan gelen turistlerin akınına uğradı. Dövizde kur farkı nedeniyle alışveriş için özel araçlar ve turlarla kente gelen turistler, gıdadan tekstile hemen her şeyi satın alıyor.

Yunan ve Bulgar turistlerden Edirne turizmine büyük katkı
05 Ocak 2020 - 16:41
Reklam

Edirne 2019 yılında komşu Bulgaristan ve Yunanistan’dan gelen turistlerin akınına uğradı.

 

Dövizdeki kur farkı nedeniyle alışveriş için özel araçlar ve turlarla kente gelen turistler, gıdadan tekstile hemen her şeyi kentten satın alıyor. Yunan ve Bulgar turistlerin Edirne'ye gelmesinin en önemli sebebi TL'nin euro karşısında yaşadığı değer kaybı. 1 euro güncel kurla 6.67 TL değerinde.

 

2019 yılının Edirne için çok parlak geçtiğini belirten Edirne Ticaret ve Sanayi Odası (ETSO) Başkanı Recep Zıpkınkurt "Gelen Yunan ve Bulgar turistin kentte harcadığı para ile ilgili yaptığımız anketlerde kişi başı yaklaşık 100 euro harcıyorlar. Buna göre  270 milyon euro ülke ekonomisine katkı sağlandı." dedi. 

 

Yunanistan ve Bulgaristan’a açılan Kapıkule, İpsala, Hamzabeyli, Pazarkule Sınır Kapısı’nda 2019 yılı verilerine göre Edirne’ye, 2 milyon 166 bin 483 Bulgar, 570 bin 382 Yunan turist giriş yaparken, iki ülke vatandaşlarını sayısı 2 milyon 736 bin 865 oldu. Özellikle hafta sonlarını tercih eden Bulgar ve Yunan turistler, alışverişlerini yaparken, geceleri otellerde konaklıyorlar.

 

Yunan ve Bulgar turistin döviz kur farkı nedeniyle Edirne’ye alışveriş için geldiğini söyleyen Zıpkınkurt şunları söyledi:

“Edirne için 2019 yılı çok parlak bir yıl oldu, Yunan ve Bulgar turist sayısında artış var. Bu doğrultuda önümüzdeki yıl Edirne için hedef belli oldu. Geçen yıl Edirne’ye gelen Yunan ve Bulgar turist sayısına göre 2020- 2021 yıllarında hedefimiz komşu 2 ülkeden 5 milyon turistin gelmesi. Geçen yıl 2 milyon 700 bin civarında Yunan ve Bulgar turist ağırladık. Gelen Yunan ve Bulgar turistin kentte harcadığı para ile ilgili yaptığımız anketlerde kişi başı yaklaşık 100 euro harcıyorlar. Buna göre 270 milyon euro ülke ekonomisine katkı sağlandı. Bu da sevindirici. Dolayısıyla esnafımız da mutlu, turizm şirketleri de durumdan memnun. 2020 hedefimizde 5 milyon Yunan-Bulgar turisti ağırlamakla beraber yerli ve yabancı turist sayısında 2023’e kadar 10 milyona çıkarmak”

Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum