Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

2021 turizm sezonunda uzama sinyalleri! O ülkelerden rezervasyon gelmeye devam ediyor

2020 yılını salgın nedeniyle büyük kayıpla kapatan 2021 yılına da geç başlayan turizm sektöründe yaz sezonunun Kasım ayına kadar uzaması bekleniyor.

  • Reklam
2021 turizm sezonunda uzama sinyalleri! O ülkelerden rezervasyon gelmeye devam ediyor
10 Ekim 2021 - 23:17
Reklam
Bu yıl otellerde doluluk olmasına rağmen enflasyonun yüksek olmasından dolayı girdi maliyetlerinin artması sonucunda otelciler tam anlamıyla umduğunu bulamazken Türkiye'nin önemli turizm destinasyonlarından Alanya'da turizm sektör temsilcileri 2020’nin ardından 2021 sezonunun hem 2022’ye umutların taşınması hem de pandemi şartlarında misafirlere verilen hizmeti yönetebilme açısından başarılı bir yıl olduğunu söylediler.

Kasım ayının ilk haftasından itibaren bölgedeki otellerin kapanmaya başlayacağını belirten Kleopatra Otelciler Birliği Başkanı Servet Şakiroğlu şu anda tesislerdeki dolulukların ortalama yüzde 60-70 civarında olduğunu, Ekim ayının sonu Kasım ayının ilk haftasında otellerin yavaş yavaş kapanmaya başlamasıyla birlikte Ekim ayının sonlarına doğru da fiyatların çok uygun olmasından dolayı rezervasyonların gelmeye devam ettiğini söyledi. En çok Rusya’dan ve Avrupa’daki bazı ülkelerden turistler geldiğini kaydeden Şakiroğlu turizmcilerin 2021 turizm sezonunda tam anlamıyla umduğunu bulamadığını fiyatların düşük, enflasyonun yüksek olması, girdi maliyetlerinin artması sonucunda otelcilerin pek fazla para kazanamadığını ve umutlar 2022 turizm sezonuna kaldığını söyledi.


Özellikle 2020 yılında yaşanan hissedilir düşüşün ardından 2021 yılının alınan önlemler ve seyahat hareketlerinin devamının getireceği ekonomik faydanın sağlık endişelerinin önüne geçtiği bir yıl olduğunu belirten  Alanya Turizm ve Tanıtma Vakfı (ALTAV) Yönetim Kurulu Üyesi olan Cengiz Topçu ise şunları söyledi: ''Bu sezon ağırlıklı olarak Rusya, Ukrayna, Polonya ve Almanya’nın yanısıra Orta Avrupa ve Balkanların yoğun desteği ile özellikle sektörün konaklama ve ulaştırma tarafında başarılı bir yıl geçirdik diyebiliriz. Kendine özgü bir dönemi geride bıraktığımız bugünlerde İngiltere ve İskandinavların da kısmen hareketlenmesi sektöre moral kaynağı oldu. Ekim sonu itibarı ile tatil sezonunun bitmesine rağmen açık kalacak otellerin kasım ortası hatta sonuna kadar pandemi öncesini aratmayacak dolulukları yakalaması beklense de büyük oranda ekim sonu itibarı ile oteller kapanışlarını bildirmeye başladı. Gelir anlamında istenilen düzeyde olmasa da boş geçen 2020’nin ardından 2021 hem 2022’ye umutları taşımamız hem de pandemi şartlarında gelenlere verilen hizmeti yönetebilme açısından başarılı geçti diyebiliriz. Kış turizmi ile beklentilerimizin de halen devam etmesi olumlu bir gelişme olarak değerlendirilebilir.''


2021 yaz sezonunun umutları yeşerten bir sezon olduğunu ifade eden pandemiden dolayı kötü geçen 2020 sezonundan sonra, 2021 yaz sezonunun umutları yeşerten bir sezon olduğunu ve Mısır destinasyonunun sorunlu olmasından dolayı Rusya, Ukrayna, Avrupa, Polonya ve Baltık ülkelerinden rezervasyonlar gelmeye devam ederken İngiltere ve İskandinav ülkelerinde de kısmen hareketlenme olmasının sektöre moral kaynağı olduğuna dikkat çeken Alanya Turistik İşletmeciler Derneği (ALTİD) ve Alanya Turizm ve Tanıtma Vakfı (ALTAV) Başkan Yardımcısı Mehmet Dahaoğlu ise şunları söyledi:


''Maliyetlerin çok yüksek olması sebebiyle işletmeler kar elde edemedi, ancak çarkı döndürecek kadar kazanıldı. İngiltere pazarı kapalıydı ve çok geç açıldı. Avrupa pazarı istenilen sayılara ulaşamadı. Konaklama tesislerini yine ağırlıklı Rus ve Ukraynalı turistler doldurdu. Ticaret piyasasını Ruslar canlandırdı. Yerli turist açısından da şanslı bir sezondu. Karantinada sıkılan halkımız, özellikle bayramda otelleri doldurdu. 2022’de çok daha iyi bir sezon yaşamak ümidindeyiz. Umarım pandemi de artık hız keser ve eski doluluklara ulaşırız.''

  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum