Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Antalya sezonu 8,5 milyon turistle kapatmayı hedefliyor

Dünyanın önemli turizm merkezleri arasında yer alan ve 8 ayda 5 milyon 285 bin 585 yabancı turisti ağırlayan Antalya'da 2021 turizm sezonundan beklenti yüksek.

  • Reklam
Antalya sezonu 8,5 milyon turistle kapatmayı hedefliyor
02 Eylül 2021 - 13:37
Reklam
Dünyanın farklı bölgelerinden gelen tatilcilerin koronavirüs salgını sürecinde Kültür ve Turizm Bakanlığı koordinasyonunda başlatılan güvenli turizm sertifika programı kapsamında sağlıklı ve güvenli tatil yapmanın keyfini çıkardığı,  geçen yıl 1 Ocak-31 Ağustos'ta 1 milyon 558 bin 728 turistin ziyaret ettiği Antalya, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü verilerinden derlenen bilgiye göre bu yılın aynı döneminde 5 milyon 285 bin 585 turiste ev sahipliği yaptı.

1 milyon 883 bin 901 misafirle en fazla turist gönderen ülke olan Rusya'yı, 894 bin 640 turistle Ukrayna, 658 bin 748 turistle Almanya, 269 bin 406 turistle Polonya, 148 bin 745 turistle Kazakistan ve 135 bin 495 turistle Romanya takip ederken Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Davut Çetin, ay sonu itibarıyla salgın döneminde 5 milyon 300 bin rakamına ulaşılmasının sevindirici olduğunu söyledi.


İngiltere pazarının Türkiye turizmi için önemine işaret eden ve bir an önce kapıların açılmasını beklediklerini aktaran Çetin, şöyle devam etti:


''Türkiye, turizmde salgın dönemini diğer rakiplerine göre çok daha iyi bir şekilde yönetti. Bu yıl sektörlerimiz biraz nefes aldı. Geçen seneye göre daha iyiyiz ama bütün ümidimiz 2022. Salgın bittiği anda 2019 rakamlarına ulaşacağımızı, hatta üstüne çıkabileceğimizi düşünüyorum. Her şey böyle giderse bu yılı 8-8,5 milyon civarında turistle kapatırız. Sezon uzuyor ama salgının gidişatı da önemli.''


Kente gelen turist sayısının geçen yıla göre çok iyi, ancak 2019'un yüzde 50 gerisinde olduğunu söyleyen ve Türkiye için önemli üç pazarın kapalı olduğunu dile getiren Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği Başkan Yardımcısı Kaan Kavaloğlu ise şunları kaydetti: ''Bu sezonun böyle devam edeceğini düşünüyorum. Avrupa'da sadece aşılı olanların tatil yapabileceği gündemde. Biz de aşılama çalışmalarını daha da hızlandırmalıyız. Turizm personeli yüzde 90'ın üzerinde aşılandı. Sektördeki çalışanların aşılanma oranı çok yüksek."

Turist sayısının artmasının çok iyi bir gelişme olduğunu, sektöre pozitif yansıdığını ifade eden ve Türkiye'nin uyguladığı Güvenli Turizm Programı sayesinde her milliyetten turiste ev sahipliği yaptığını hatırlatan her şey dahil sisteminin geliştiricisi olarak bilinen turizmci Cem Kınay yaptığı açıklamada ''İngiltere pazarı açık olsaydı bu rakamlar çok daha yüksek olacaktı. Önümüzdeki aylarda Avrupa pazarından, özellikle İngiltere ve Almanya gibi ülkelerden sezon sonuna doğru daha fazla misafirin geleceğini düşünüyorum.'' ifadelerini kullandı.


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum