Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

AB'den seyahatler ile ilgili flaş Sinovac kararı!

Avrupa Birliği (AB), koronavirüs kaynaklı kısıtlayıcı seyahat önlemleriyle ilgili 1 Mart'tan itibaren geçerli olmak üzere tavsiye kararı aldı.

  • Reklam
AB'den seyahatler ile ilgili flaş Sinovac kararı!
22 Şubat 2022 - 15:58
Reklam
Salgın süreci, aşılama oranının artması, birçok ülkenin AB ile dijital Covid-19 sertifikası çıkarması nedeniyle güncellenen AB tavsiyesinde dikkat çeken kararlar yer aldı.

Üye ülkelerin AB veya Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından onaylanan aşıları olanlar, hastalığı geçirip iyileşenler ve AB'nin seyahate izin verdiği ülkelerden gelen kişiler için zorunlu olmayan seyahatlere izin vermesinin gerektiğinin belirtildiği kararla birlikte Avrupa Birliği (AB), üye ülkeler için Sinovac aşısıyla ilgili tavsiye kararı aldı.


Alınan kararda koronavirüs aşısı olan ve hastalığı geçiren kişilere birlik içindeki turistik seyahatler de dahil olmak üzere tüm seyahatler için izin verilmesini istenriken Türkiye'de de milyonlarca insanın yaptırdığı Çin üretimi Sinovac aşısı olanlara Avrupa'nın kapıları açılıyor. 


Karara göre; AB'ye seyahatine izin verilecek kişilerin tam aşılamanın son dozunu seyahatten en az 2 hafta önce yaptırması gerekecek. Aşılamanın üzerinden 270 günden fazla süre geçmemiş olması istenecek. Hastalığı geçirenler için ise iyileşmenin üzerinden 180 gün geçmesi şartı bulunacak. Bununla birlikte seyahat eden bazı kişiler için seyahat öncesi PCR testi gibi ek önlemlere de başvurulabilecek.


DSÖ'nün onayladığı aşıları olanlar için seyahatten 72 saat önce yapılmış negatif sonuçlu test veya karantina gibi şartlar aranabilecek. Hastalığı geçirmiş kişiler veya AB'den onaylı aşıları olmuş ancak AB ile eşdeğer Covid-19 sertifikası bulunmayanlardan da PCR test sonucu istenebilecek.

6-18 yaş aralığındaki çocuklardan da yetişkinler için aranan şartları karşılayanların AB'ye seyahatine izin verilebilecek. Bu yaş aralığındaki çocuklar, 72 saat önce alınmış PCR test sonucuyla seyahat edebilecek. 6 yaşından küçükler için test veya kısıtlama olmayacak. Alınan karar dorultusunda bunlara ek olarak Covid-19 vaka sayısının nüfusa oranı, test sayıları, testlerin pozitif çıkma oranı ve aşılamalardaki durum gibi kriterlere göre belirlenecek ülkelerden gelenlere de AB ülkelerine seyahat için izin verilebilecek.

DSÖ'nün onayladığı aşılar AstraZeneca, Johnson and Johnson, Moderna, Pfizer/BioNTech, Sinopharm, Sinovac, COVAXIN, Covovax, Nuvaxovid olarak sıralanırken AB tarafından onaylanan aşılar ise AstraZeneca, Johnson and Johnson, Moderna, Pfizer/BioNTech ve Nuvaxovid'den oluşuyor. AB Konseyinin aldığı tavsiye kararının üye ülkeler için bağlayıcılığı bulunmazken üye ülkeler genellikle tavsiye kararlarına uygun şekilde hareket ediyor ancak kendi tedbir kararlarını kendileri alıyor.


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum