• Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

'Apart oteller bile hala dolu, sezon daha da uzayacak'

Turizm sezonunun son günleri yaşanırken Antalya şehir merkezi ve tatil bölgelerindeki apart oteller ve pansiyonların hala dolu olduğu bildirildi.

  • Reklam
'Apart oteller bile hala dolu, sezon daha da uzayacak'
20 Kasım 2022 - 10:49
Reklam
Reklam
Spor kulüplerinin devre arası kampları için Antalya’yı tercih etmeleri, Avrupa’daki enerji krizi ve Rusya Ukrayna arasındaki savaş sonrasında Antalya’ya artan talep, mevcut tatil rezervasyonlarının uzatılması gibi nedenlerle otellerdeki yoğunluk, yılın tamamına yayıldı.

Ayrıca Antalya’ya uzun süreli gelip, Konyaaltı, Muratpaşa, Alanya ve Döşemealtı’ndaki bazı mahalleler ikamet iznine kapatılınca ev bulmakta zorlanan yabancılar da bu süre zarfında otellerde konaklamaya başlarken her yıl Ekim, Kasım aylarında sona eren apart otel sezonu bu kez kış aylarında devam etmesi bekleniyor.


Şu anda Antalya’daki birçok apart otelin hala dolu durumda olduğunu ve sık sık inen uçaklarla birlikte bazı bölgelerde doluluk oranlarının yüzde 100’e ulaştığını belirten Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Batı Antalya Bölge Başkanı Rıza Perçin şu açıklamalarda bulundu:


''Bunun bir nedeni dünyadaki tüm takımların devre arasında Antalya’yı tercih edecek olması. Bu ayki Dünya Kupası’ndan dolayı özellikle Belek, Lara, Kundu, Konyaaltı ve Antalya’nın doğu tarafındaki otellerimiz bir doluluk yaşayacaklar. Şu anki öngörümüz bu şekilde. Bu bölgelerdeki apart otel işletmecileri Ekim ya da Kasım ayında otellerini kapatırlardı. Ama şu an geldiğimiz durumda doluluğu, 3 ile 6 ay arasında uzatmış durumdalar. Savaş nedeniyle ülkelerini terk eden Rus ve Ukraynalıların geldikleri en önemli destinasyonlardan biri olan Antalya dünyada çok önemli bir lokasyon. Turizm hareketinin bu kadar yoğun olmasının temel sebebi lokasyonun rekabet gücü. Antalya cennet gibi bir yer olduğu için göç söz konusu olduğunda Antalya ilk tercih edilen yerlerden biri oluyor. Bunu bu sene çok yoğun biçimde gördük. Turizmciler olarak son derece hareketli bir dönem geçiriyoruz.''


Avrupa’da yaşanan enerji krizinin de Antalya’ya talebi artırıcı yönde etki ettiğini söyleyen Perçin şöyle devam etti:

''Avrupa’daki enerji kriziyle alakalı burada yoğun bir kış geçireceğiz gibi görünüyor. Bu nedenle Avrupa ülkelerinden gelişlerde önemli bir artış var. Antalya bölgesi Mart ayından beri Rusya ve Ukrayna arasındaki krizden dolayı zaten yoğun göç almaktaydı. Sonra onlara Avrupa’dan gelişler de eklendi. Şehre gelip kiralık ev bulmakta zorlanan yabancılar, buradaki apart otelleri yoğun biçimde talep ettiler. Çoğu, kışı burada geçirecek şekilde planlama yapıyor. Bu hareketlilik sezonumuzu biraz uzattı. Daha da uzayacak ve kış boyunca sürecek gibi görünüyor.''

İskandinav ve Doğu Avrupa ülkelerinden gelenlerin bu dönemde yoğun olarak apart otelleri tercih ettiğini belirten ve apart otellere son yıllarda azalan ilginin yeniden artışa geçtiğine değinen Alanya Turistik İşletmeciler Derneği Başkanı Burhan Sili ise şu açıklamalarda bulundu:

''Pandemiyle birlikte bireysel ve izole tatil ön plana çıktı. Daha önce apartlara ilgi azken şimdi ibre tersine döndü. Tatil villalarında, apart otellerdeki gibi bir hizmet yok. Hem izole olup hem de tatil hizmeti almaya uygun nitelikte olan apart oteller tatilciler için tekrar ön plana çıktı. Öyle görünüyor ki apartlar bu dönemi dolu geçirecek. Önümüzdeki dönemde apartlara olan ilgi, çevrim içi pazarlama çalışmalarıyla daha da artacaktır. Bu da Apart Otel fiyatlarını daha iyi noktalara taşıyacaktır.''


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum