• Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Bodrum'da oteller doldu diyenler bir de esnafı, tatilcileri ve bölge halkını dinlesin!

Türkiye'nin önemli turizm destinasyonlarından Muğla’nın Bodrum ilçesindeki tatil beldesi Türkbükü'nde turizm sezonu için açılış yapan ünlü restoran ve beach clupların boşluğu dikkat çekti.

  • Reklam
Bodrum'da oteller doldu diyenler bir de esnafı, tatilcileri ve bölge halkını dinlesin!
02 Mayıs 2022 - 15:31
Reklam
Reklam
Turizm sezonuna bayram ile birlikte start vermek isteyen otel, pansiyon, restoran ve beach clup işletmeleri hazırlıklarını tamamlayarak sezonu açarken Muğla'nın Bodrum ilçesinde jet sosyetenin tatil beldesi olarak bilinen ve yaz aylarında Holywood yıldızları ile dünyaca ünlü milyarderlerin akın ettiği tatil beldesi Türkbükü otuz yıl sonra ilk kez bu kadar boş kaldı.

Türkbükü'nde her bayram ve turizm sezonunda tıklım tıklım dolan restoran ve beach clup iskeleleri bu kez boş kalırken yaklaşık 30 yıldır beldede turizm işletmeciliği yapan İlhami Kılıç Bodrum'da bayram kış aylarına denk gelse bile Ankara, İzmir, İstanbul gibi büyükşehirlerden gelenlerin otelleri doldururduğunu, Türkbükü'nün küçük bir yer olduğunu ancak görüldüğü üzere bu bayramda ne restoran ne beach cluplarda kimse olmadığını belirterek ''Beach clubımızı hareketlilik olur diye açtık ancak otuz yıldır bu beldede böyle boşluk görmedik, kriz gerçekten önemli zengin kesimide etkilemiş olmalı, hayal kırıklığı yaşadık.'' ifadelerini kullandı.


Türkbükü Mahalle Muhtarı Yücel Ertuğrul ise yaptığı açıklamada şunları söyledi:


''Evet turistik tesislerin tamamı açılmadı ama açanlar da hayal kırıklığı yaşadı. Ekonomik kriz herkesi etkilemiş, bu kadar boşluk olacağını düşünemezdik. Allah turizmciye, esnafa kolaylık versin.''


İstanbul'dan iki çocuğu ve eşi ile birlikte tatile gelen yüksek bilgisayar mühendisi Emre Atik ise yıllardır tatillerini bölgede geçirdiklerini belirterek şu ifadeleri kullandı:

''Sezonun sonunda bile böyle boşluk olmaz, Türkbükü sahil şeridinde iğne atsanız yere düşmezdi. Kalabalıktan yürünmez, restoran ve beachlere rezervasyon yaptırmadan giremezdiniz. Durumu görünce şoke olduk. Çok aşırı sessiz ve boş. Restoran, otel ve beachleri açan işletmeler bu sezonu nasıl geçirecek bilemiyorum, ekonominin herkesi derinden vurduğunu gördük.''

Bayram tatili öncesinde bir çok haber sitesinde Bodrum'daki otelelerin yüzde 80 doluluğa ulaştığı yönünde haberler çıkmış ancak Bodrum Profesyonel Otel Yöneticiler Derneği Başkanı (BOYD) Serdar Karcılıoğlu Turizm Haber Merkezi'ne yaptığı açıklamada geçen senelere göre bayram öncesi hareketliliğin bu yıl az olduğunu, yetkililerin hayal satmaya devam ettikleri sürece turizmcilerin daha da battığını söylemiş, otelcilerin birçoğunun borç batağında olmasına rağmen maliyetin altına fiyatlar biçtiklerini, buna rağmen rezervasyon yapılmadığını belirtmişti. Karcılıoğlu ayrıca geçen sene bayram sezonuna göre bölgede rezervasyonlarda yüzde 50 kayıp olduğunu belirtmişti.


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum