Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Flamingoların uğrak noktası kuş cennetine otel ve taş ocağı inşaatı!

Flamingoların Türkiye'deki uğrak noktalarından birisi olan lagün yakınlarına patlatmalı taş ocağı ile birliktte otel yapılmak istendiği bildirildi.

  • Reklam
Flamingoların uğrak noktası kuş cennetine otel ve taş ocağı inşaatı!
19 Haziran 2022 - 11:50
Reklam
Ulusal Sulak Alan korumasındaki Gökçeada lagüne sadece bir kaç yüz metre mesafede açılmak istenen taş ocağı, yaratacağı gürültü, toz ve kirlilik ile canlı yaşamını tehdit ederken aynı bölgede bir de otel inşaatına başlanmış durumda.

Gökçeada’da başlayan otel inşaatı ve taş ocağı işletme hazırlıkları ada halkını ve Çanakkalelileri endişelendirken ekoloji örgütleri kuş göç yolu üzerinde bulunan adada, flamingoların ve yüzlerce canlı türünün yuvalama ve beslenme alanı olan Gökçeada Lagünü’nün maden atıklarıyla, dinamit patlatmalarıyla yok edileceğini belirterek, projenin acilen durdurulmasını istiyorlar. Yapılacak taş ocağı ve otel inşaatı ile ilgili olarak Kazdağları Ekoloji Platformu tarafından yapılan açıklamada Gökçeada'nın andezit ocağı projesiyle tehlike altında olduğu, Ulusal Sulak Alan olan ve sözde koruma altındaki Gökçeada Lagünü'nün hemen yanı başında açılmak istenen Flamingoların her yıl uğrak yerlerinden birisi olan tuz gölünün yanı başında 60 odalı bir otelin de yapılmak istendiği belirtilirken ÇED Gerekli Değildir Kararı almaya çalışan maden şirketinin yaratacağı ekolojik yıkımın yanı sıra adanın su kaynaklarının da tehlikede olduğu ve projelenin acilen durdurulması gerektiği belirtildi.

Çanakkale Gökçeada Çınarlı Mahallesi sınırlarında ASMAS Ltd. Şti. tarafından işletilmesi planlanan andezit ocağı için 49,49 hektarlık alanda işletme ruhsatı alındı. Proje ruhsat alanının 19,69 hektarlık kısmı ÇED Alanı olarak belirlenen 25 hektarın altında olduğu için yönetmeliğe göre ÇED Gerekli Değildir kararı alacak.


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum