• Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Kuş cennetinin dibinde otel inşaatı!

Çanakkale Gökçeada'da ulusal sulak alan ilan edilen Tuz Gölü lagününe yapılan otel inşaatı tüm itirazlara ve yasağa rağmen sürüyor.

  • Reklam
Kuş cennetinin dibinde otel inşaatı!
18 Ağustos 2022 - 19:45
Reklam
Ulusal Sulak Alan korumasındaki Gökçeada lagüne sadece bir kaç yüz metre mesafede açılmak istenen taş ocağı, yaratacağı gürültü, toz ve kirlilik ile canlı yaşamını tehdit ederken aynı bölgede bir de otel inşaatına başlanmış durumda.

Gökçeada'da yasağa ve itirazlara rağmen otel inşaatının durdurulması için sosyal medyada eylem başlatan doğaseverler otele verilen ruhsatın iptal edilmesini talep ederken adalı doğaseverler Gökçeada Belediyesi'nin ruhsat verdiği Mavisu Resort Otel inşaatının acilen durdurulması için çağrı yaptı. Doğaseverler tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:


''Aynı bölgede taş ocağı işletmesi de açılması planlanmaktadır. Ulusal sulak alan içersindeki bu yapılaşma ve madencilik faaliyeti yasadışıdır! Gökçeada Lagünü'nde göle 100 metre yakınlıkta başlatılan bu otel inşaatı, hangi izinle yapılmaktadır? Halihazırda insan baskısıyla yaşam mücadelesi veren lagün ekosistemi, otelin yeraltı sularını çekmesi ve kanalizasyon atıklarıyla yok olma tehlikesiyle karşı karşıya! Sulak alanlar bitki ve hayvan türleri için yuva olmalarının yanında, yeraltı sularını besler, sel sularını depolayarak taşkınları kontrol eder. Ekosistemler ve biyolojik çeşitlilik için çok önemli olan sulak alanlarımız birer birer yok oluyor!''


181 kuş ve 184 bitki türüne barınak olan Gökçeada Lagünü, flamingoların göç yollarında durak noktası ve nesli tehlike altındaki ada martılarının da üreme noktası konumunda.  Bununla birlikte küresel ölçekte yok olma tehlikesi olan 4 kuş türü burada yaşıyor.


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum