Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Artan fiyatlar sonrasında iç turizmde tatil rezervasyonlarında son durum!

Turizm sezonunun açılması ile birlikte otellerde yüzde 100, çadır kamplarında yüzde 90, uçak biletlerinde yüzde 150’ye varan fiyat artışı tatilcileri vazgeçirmedi.

  • Reklam
Artan fiyatlar sonrasında iç turizmde tatil rezervasyonlarında son durum!
01 Temmuz 2021 - 09:19
Reklam
Kurban Bayramı'nda yaklaşık 10 milyon kişinin seyahat etmesi ve 10 milyar TL’lik ekonomi yaratması beklenirken villalardan teknelere, çadır kamplarından butik otellere birçok konaklama tesisi şimdiden yüzde 90 doluluk oranına ulaştı.

Kurban Bayramı için satın alınan biletlerde geçen yıla göre yüzde 200’ü geçen artış olduğunu söyleyen Enuygun Seyahat Analisti Tuğba Hacıbayramoğlu, biletlerin hızla tükendiğini, Kurban Bayramı için Antalya, Bodrum ve Dalaman gibi tatil bölgelerine yönelik bilet fiyatlarında yüzde 150’yi geçen artış yaşandığını söyledi.


İnsanların koronavirüs salgını nedeniyle yaşanan kısıtlamalardan son derece bunaldığını ve seyahat kısıtlamalarının 1 Temmuz itibariyle kaldırılmasından sonra iç turizmde ciddi hareketlenme yaşandığını vurgulayan Türkiiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Başkanı Firuz Bağlıkaya özellikle Temmuz ayında 9 günlük Kurban Bayramı tatilinin de bu hareketlenmeye ivme kattığını söyledi.


Şu anda Temmuz ayı rezervasyon taleplerinde geçen yıla göre yüzde 100’ün üzerinde artış yaşandığını belirten TÜRSAB Başkanı Bağlıkaya eş, dost, akraba, memleket ziyaretleri ve yazlıklarına gidenlerle birlikte yurt içinde 10 milyonu bulan seyahat hareketinin oluşmasını beklediklerini, buradan hareketle, 10 milyar TL’nin üzerinde ekonomik hacim oluşacağını öngördüklerini söyledi.


Seyahat acentalarının Kurban Bayramı'nda 4 gece 5 gün ile 5 gece 6 gün arasında değişen konaklama paketi sunduğunu söyleyen Bağlıkaya başta Butik oteller olmak üzere mavi turlar, kültür ve yürüyüş turlarının yoğun ilgi gördüğünü Ege ve Akdeniz kıyılarında yer alan 5 yıldızlı tesislerin gecelik oda fiyatının ortalama bin 500 TL’den başladığını ancak apart, pansiyon gibi tesislerde gecelik 300 TL’den başlayan fiyatlar da bulmanın mümkün olduğunu belirtti.

Kurban Bayram döneminde tercih edilen destinasyonların başında Akdeniz ve Ege bölgesindeki destinasyonlar öncelikli bölgeler olarak öne çıkarken Ege bölgesinde en çok Bodrum, Çeşme, Kuşadası ve Marmaris tercih ediliyor. Akdeniz’de ise özellikle Kemer, Side, Belek, Lara ve Alanya bölgelerine talep yoğun. Butik tatil taleplerinde ise Alaçatı, Kaş, Datça gibi destinasyonlar ilgi görüyor.


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum