Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Artan otel fiyatları yerli turisti vurmaya devam ediyor!

Okulların kapanmasıyla başlayan tatil sezonunda geçen yıl otel doluluklarının yüzde 30 ile 50’sini karşılayan yerli turistin bu yıl doluluklardaki payının yüzde 20’lere inmesi bekleniyor.

  • Reklam
Artan otel fiyatları yerli turisti vurmaya devam ediyor!
18 Haziran 2022 - 10:13
Reklam
Koronavirüs salgınından sonra toparlanamayan turizm sektöründe geçen can suyu olan ancak hem oda fiyatları hem de akaryakıta gelen zamlardan sonra yükselen bilet fiyatları, yerli turist hareketliliğine balta vurdu.

İç pazarda hareketlenmenin başladığını ancak yeterli seviyede olmadığını bunun sebebinin de yeni virüs enflasyon olduğunu belirten Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkan Yardımcısı Bülent Bülbüloğlu maliyet artışlarıyla birlikte otel fiyatları ve ulaşım giderlerinin yükseldiğini, bu yüzden iç pazarda hareketlilik beklentisi olsa da geçen seneki trafiğin olmasının zor göründüğünü söyledi. Bu yıl iki kişilik bir tatilin ortalama maliyetinin Temmuz ayında 15-20 bin TL’ye çıkacağını söyleyen Alanya Turistik İşletmeciler Derneği (ALTİD) Başkanı Burhan Sili ise vatandaşın ancak tatil gün sayısını azaltarak ya da tercih ettiği lokasyonu değiştirerek tatile çıkabildiğini anlattı.


İki kişilik bir tatilin ortalama fiyatının geçen yıla kıyasla yüzde 33 ile yüzde 66 aralığında zamlandığını, yüzde 100’ün üzerinde artan maliyet artışları nedeniyle iç pazar fiyatlarında artış yapmak durumunda kaldıklarını belirten ALTİD Başkanı Sili yapılan artışlaınr tesisten tesise değişiklik gösterdiğini, iç pazara yer ayırmak isteyen bir tesisin yüzde 50 oranında artış yaparken, çok talep gören tesisler infiyatlarını yüzde 200 oranında artırdığını söyledi. Geçen yıl haziran döneminde iki kişi için ortalama bir tatilin 6 bin TL ile 7 bin 500 TL seviyesinde iken bu yıl 10-15 bin TL seviyesinde olduğunu kaydeden Sili şöyle devam etti:


''Temmuz ayında bu tutar 20 bin TL’yi bulur. İç pazar ortalama kalış gün sayısı 4-4.8 civarında iken bu sayı 3.8-4.2’ye düşüyor. Vatandaş tatil gün sayısını azaltıyor, tatil yaptığı bölgeyi değiştiriyor ya da senede iki kez tatile çıkıyorsa bir kez çıkıyor eğer her yıl 10 günlük bir tatil yapıyorsa bunu 6 güne düşürüyor.''


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum