• Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Türkiye'de tatil yabancıya güzel yerliye hayal! İşte fiyatlar

Türkiye'nin turizmde ana pazarı konumunda olan Rusya'nın Ukrayna'yı işgali nedeniyle sezonu moralsiz açan turizm sektörünün gözü, yerli ve Avrupalı turistte.

  • Reklam
Türkiye'de tatil yabancıya güzel yerliye hayal! İşte fiyatlar
23 Nisan 2022 - 01:05
Reklam
Reklam
Pandemi sonrasında 2022'yi sıçrama yılı olarak gören turizm sektörü, Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinin ardından dengeleri yeniden kurmaya çalışırken en çok turistin geldiği Rusya ve Ukrayna pazarlarındaki belirsizlikten dolayı, ibreyi yerli ve Avrupalı turiste çevirdi.

Ramazan ayının son haftasına girildiğinde rezervasyon oranlarının artmasını beklediklerini ve otellerdeki doluluk oranlarında yüzde 90'ların üstüne, yüzde 100'e yaklaşacağını beklediklerini belirten Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Yönetim Kurulu Üyesi Soner Bacaksız bayramda Ege ve Akdeniz bölgesindeki otellerde 2 kişilik bir gece konaklama bedelinin otel tercihine göre 2 bin 100 TL'den başlayarak 45 bin, 50 bin TL'ye kadar çıkacağını söyledi. Herkesin bütçesine göre tatil imkanı bulunduğunu belirten Bacaksız Ege'deki otellerin genelde oda kahvaltı olarak hizmet verdiğini belirterek şöyle devam etti:


''Her şey dahil oteller Akdeniz bölgesinde var. Bahsettiğimiz fiyatlar oda-kahvaltı olan fiyatlar. Her şey dahil olunca fiyatlar biraz daha artıyor. Ulaşımı da kattığınız zaman rakamın daha yukarı çıkması normal. Yaklaşık 5 günlük bir tatilin bedeli ulaşımla birlikte 20 bin TL. Otel fiyatlarındaki artış dış talebe ve yoğunluğa bağlı. Rusya ile Ukrayna arasındaki kriz tam olarak bir netlik kazandığında, özellikle Türkiye'deki otellerimizin yabancı misafirlere göstermiş olduğu ilgiye göre fiyatlarda biraz gevşeme olabilir, ya da doluluk oranına göre biraz artış olabilir. Bayram dönemindeki talep tamamen yerli turistle alakalı. Yabancı misafirlerin de ilgisi var. Özellikle son dönemde Almanya ve İngiltere'den gelen Avrupalı turistlerin de ilgisi var. Rusya-Ukrayna savaşının etkisiyle yabancı turist, bu tip kriz durumlarında bekle-gör yaklaşımını tercih ediyorlar.''


İç turizm hareketliliğinin her geçen yıl artarak devam ettiğini vurgulayan yurt dışı piyasalarda savaş sebebiyle belirsizlik olduğunu ve bu durumun yavaş yavaş sadeleşmeye doğru gittiğini söyleyen Soner Bacaksız özellikle Alman ve İngiliz pazarından talebin arttığını belirterek şöyle devam etti:


''Şu an Rusya'da ulaşım sorunu var. Ulaşımla ilgili imkanlar arttıkça Rusya'dan da misafirlerin gelmesini bekliyoruz. Rusya ve Ukrayna ülkemiz için çok önemli iki ülke. Ülkemize en çok turist Rusya'dan geliyor. Ukrayna ise en çok turistin geldiği üçüncü ülke konumunda. Ödeme konusunda sıkıntılar mevcut. Bununla alakalı çalışmalar yapılıyor. Ödemelerle ilgili sıkıntı olacağını düşünmüyorum. Yaz döneminde 2 kişilik bir ailenin bir haftalık tatil maliyeti 15-20 bin TL'den başlayarak, 50-60 bin liraya kadar çıkacak doluluk oranı ve talebin artmasıyla fiyatlar da artacak.''

Yeni sezonda fiyat artışlarının en büyük sebebinin, kahvaltılık ürünlerinde maliyetlerin artması ve personel giderleri olduğunu söyleyen Türkiye Küçük Oteller Derneği (TURKODER) Başkanı Ertan Ustaoğlu ise, fiyat artışlarının yüksek olmasından dolayı yerli pazarda sıkıntı olabileceğini, otellerin doluluk oranına göre fiyatların değişeceğini vurguladı.

Bayramda doluluk oranının çok fazla olmayacağını, dolulukların yüzde 70-75'lerde seyredeceğini kaydeden TURKODER Başkanı Ertan Ustaoğlu yaptığı açıklamada şunları söyledi:

''Bayramda fiyatlar, sezona göre çok yüksek olmayacaktır. Dört kişilik bir aile için fiyat aralığı otel kategorisine göre gecelik, bin 500 TL ile 3 bin 500 TL arasında değişecektir. Savaşın etkisiyle Rus turistte azalma olacaktır çalışmalar yapılıyor. Rusya pazarında belirsizlik sürüyor. Özellikle Almanlar, İngilizler, Balkan ülkelerinden talebin fazla olacağını düşünüyoruz. Avrupalı turist açığı kapatır mı bunun için şimdilik net bir şey söylemek mümkün değil.''

2021'in son çeyreğinde yüzde 70'leri bulan dolulukların bu yılın ilk 3 ayında da sürdüğünü, Ukrayna ve Rusya arasındaki savaş moralleri bozsa da her şeye rağmen yıl geneline ilişkin iyimser beklentilerinin devam ettiğini söyleyen Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB) Başkanı Müberra Eresin ise şu açıklamalarda bulundu:

''Bu yıla yönelik olarak katıldığımız fuarlardan çok olumlu tepki ve talepler aldık. Türkiye’nin, yabancı turizmciler ve dolayısıyla tatilciler için ne kadar önemli olduğunu gördük. Olumlu sonuçları yılın ikinci yarısından itibaren almayı umut ediyoruz. Amerika ve Avrupa pazarlarında olumlu işaretler var. İspanya ve Latin Amerika’dan turist girişlerimizin geçmiş yıllarda olduğu gibi fark edilir şekilde artmasını bekliyoruz. İran pazarın çok iyi gidiyor. Bu yıl İran’dan 2 milyona yakın turist bekliyoruz. Ortadoğu pazarında mevcut canlılık devam ediyor. Rusya ve Ukrayna turizm pazarlarındaki kaybımızın diğer pazarlar ile kapanması ihtimali devam ediyor. Diğer pazarlardaki yılın ilk aylarında gelen işaretler bu beklentimizi doğrular nitelikte.''

Ukrayna ve Rusya arasındaki gerilimin olası risklerine karşın bu sezon pandemi öncesi rakamlara ulaşma konusunda umutlu olduklarını şehir otellerinde yılın ikinci yarısında daha güçlü bir tablo beklediklerini belirten TÜROB Başkanı Müberra Eresin 2022'nin ikinci yarısından itibaren yıl bazında olmasa da aylık bazda 2019'un verilerini yakalama ihtimallerinin yüksek olduğunu söyledi.


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum