Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Umutlar yine yerli turistte! TÜRSAB Başkanı Bağlıkaya vatandaşa tatil kredisi verilmesini istedi

Her krizde umutlarını yerli turiste bağlayan ancak yabancı turistlere her zaman daha ucuz satış yapan turizm sektöründe umutlar yine iç turizme bağlandı.

  • Reklam
Umutlar yine yerli turistte! TÜRSAB Başkanı Bağlıkaya vatandaşa tatil kredisi verilmesini istedi
16 Nisan 2022 - 07:55
Reklam
Türkiye'nin turimzde ana pazarı konumunda olan Rusya'nın Ukrayna'yı işgali sonrasında sektörde yaşanan gelişmeler ve Türk turizm sektörünün beklentilerine ilişkin açıklamalarda bulunan Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Başkanı Firuz Bağlıkaya savaşın bir an önce bitmesini dilediklerini belirterek, barış ortamının sağlanması için gösterilen olağanüstü çabayı çok kıymetli bulduklarını söyledi.

Türk turizm sektörünün krizlere alışkın olduğunu aktaran ve krizin bittiği gün turizm ile ilgili toparlanmanın bir hafta bile sürmeyeceğini belirten Bağlıkaya sektörün kriz yönetimi noktasında çok tecrübeli olduğunu ancak savaşın bambaşka bir durum olduğuna dikkat çekerek savaş yarın bitmesi durumunda dahi savaş sonrası söz konusu ülkelerde tatil motivasyonlarının kolay oluşmayabileceğini söyledi.


Sektör olarak hedeflerinin turist akışının kesilmemesi olduğunu vurgulayan ve devletin en üst noktalardaki yetkililerinin konuya hakim olduğunu belirten Bağlıkaya şunları söyledi:


''Sadece turizm sektörü paydaşları olarak kendi aramızda konuşmuyoruz. Savaş sadece turizmi değil tüm ekosistemi tehdit eden çok kötü bir durum. Ümit ediyoruz savaş bir an önce biter. İnsanların öldüğü, vahşetin yaşandığı bir ortamda salt ticari kaygılar ile hareket etmeyi de doğru bulmuyorum. Turizm tüm dünyada yerel bir harekettir. Turistin geleceği destinasyonlar 3-4 saatlik mesafelerdeki yerlerdir. Bu da 800 milyon kişilik bir potansiyel yaratıyor. Hem Avrupa hem Arap coğrafyasından turist alabiliyoruz. Fakat Rusya ve Ukrayna turizm hareketliliğinde iki ana oyuncu. Oradaki kayıpları pazar çeşitlemesi ile telafi etmek çok zor.''


500 bin kişilik bir kayıptan söz etmediklerini 7 milyon kişilik bir kayıbın çok kolay tolere edilemediğine vurgu yapan Bağlıkaya şöyle devam etti:

Fakat sistemimizi ayakta tutmak için diğer pazarlardan olabildiğince fazla turist çekerek bu süreci atlatmaya çalışacağız. Tur operatörlerimiz zaten alternatif pazarlarda çok yoğun biçimde çalışıyorlar. Birleşik Arap Emirlikleri, Suudi Arabistan, İsrail tarafındaki gelişmelerle birlikte bir nebze de olsa yaralarımızı sarmaya çalışacağız. Bu sreçte iç turizme yönelik kampanyalar çeşitlenecek.''

85 milyon nüfustan seyahat edebilecek çok ciddi bir potansiyel olduğuna dikkat çeken TÜRSAB Başkanı Bağlıkaya şunları söyledi:

''Bir otel kapasitesinin büyük çoğunluğunu Rusya pazarına sattıysa şimdi o kapasiteyi iç turizm için değerlendirmek isteyecektir. Bizim talebimiz iç turizmi hareketliliğini artırmak. İç turizmin desteklenmesi gerekiyor. Uygun koşullarda tatil kredileri verilebilir. Bu kredileri mevcut faiz oranlarının dışında değerlendirmek gerekiyor. İnsanlarımız uzun süredir tatil yapmıyorlar. Tatile gidecek insanlara uzun vadeli özel şartlarda kredi verilmesi lazım.''

İç turizm teşviklerinin dünyanın bir çok ülkesinde olduğunu ve bu teşviklerin bir sosyal hak olarak görülebileceğine vurgu yapan Bağlıkaya iç turizmde en az 30 milyon kişinin harekete geçirilmesi gerektiğini, iç turizm hareketliliğinin yurt dışı kaynaklı kriz durumlarında da bir sigorta görevi göreceğini söyledi.


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum