Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Yerli turiste daha az yer vereceğiz demiş, oteli boş kalmıştı! Rekor beklediğini söyledi

Sianji Hotels Yönetim Kurulu Başkanı Recai Çakır bu yıl turizmde rekor beklediğini söyledi.

  • Reklam
Yerli turiste daha az yer vereceğiz demiş, oteli boş kalmıştı! Rekor beklediğini söyledi
02 Nisan 2022 - 16:22
Reklam
Türkiye'nin turizmde ana pazarı konumunda olan Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinin turizm sektörüne etkisi yavaş yavaş ortaya çıkmaya başlarken Rus ve Ukrayna'dan Türkiye'ye tatile gelecek olan turistlerin rezervasyonlarda yarı yarıya düştüğü bazı rezervasyonların ise iptal olması üzerine turizmci yerli turistte, Ortadoğudan ve Balkanlardan gelecek turiste yöneldi.

Geçtiğimiz yıl yabancı satışlarının daha karlı olduğunu ve yerli turiste daha az yer vereceklerini açıklamasının ardından turizm bölgelerinde çıkan orman yangınları ve İngiltere ve Almanya'nın Türkiye'yi riskli ülke ilan etmesi ile yeterli doluluğa ulaşamadıklarını açıklayan, Rusya'nın Ukrayna'ya açtığı savaşından dolayı Türkiye'ye gelecek 10 milyon Rus ve Ukraynalı turistin yerini Ortadoğu'dan ve Balkanlardan gelecek olan turistlerin alacağı öngörüsünde bulunan Sianji Hotels Yönetim Kurulu Başkanı Recai Çakır Bodrum'daki turizmcilerin Rusya ve Ukrayna'dan çok fazla turist gelemeyeceğini düşünerek Ortadoğu, Balkan ülkeleri ve yerli turistte yönelik çalışmalar başlattıklarını açıkladı.


2016 yılındaki büyük krizden sonra 2017, 2018'in toparlanma yılı olduğunu 2019 yılında ise 55 milyon turistle yaklaşık 35 milyar dolar gelirin yakalandığını belirterek tam 55 - 60 milyar dolara çıkılacağı dönemde pandemi krizi ile karşılaştıklarını belirten Sianji Well-Being Resort Otel Yönetim Kurulu Bakanı Recai Çakır 2 yıllık pandeminin getirmiş olduğu etkiyle turizmin yüzde 70 daraldığını söyledi. Geçtiğimiz sene bunun yarısını tolere ettiklerini belirten Çakır şunları söyledi:


''Bu sene çok iyi bir sezon bekliyorduk. Özellikle pandeminin etkilerinin azalması, Avrupadan Türkiye'ye gelen uçaklara ülkelerin izin vermesi ile geçen sene 5 milyon bandından Rus turist ağırladık. 2 Milyonda Ukrayna'dan turist geldi. Rusya ve Ukrayna'yı bu sene 10 milyon turist diye düşünüyorduk. Maalesef 1 ay önce başlayan Rusya Ukrayna krizi birden bire bizi sarstı. 10 milyon kayıp turist söz konusu olabilir. Ukrayna'dan çok zor görünüyor turist gelmesi belki gelirse Üst düzey zengin kesimi belki gelebilir. Rusya'da da orta sekmende daraldı. Parası yüzde elli düşüş yaşadı. Rusya'nın alım gücünde ciddi bir zayıflama oldu. İlişkilerimiz nedeniyle Rusların gidebilecekleri en fazla 5 noktadan biriyiz. Avrupa tamamen ambargo koydu ve uçak kaldırmıyorlar. Rusların gideceği en yakın, en uygun destinasyon ve en lüks destinasyon biz olduğumuz için Rus ziyaretçilerin Türkiye'yi tercih edecektir diye düşünüyorum.''


Hızlı bir şekilde ateşkes olup dünya barışı tekrar sağlanırsa Rusya'nın da önünün açılacakmış gibi olacağını düşündüğünü belirten Sianji Hotels Yönetim Kurulu Başkanı Recai Çakır Rusların en büyük sorununun konulan ambargolar, özelikle para sistemlerinin uluslar arası düzeyde işlem görememesi  olduğunu vurgulayarak şöyle devam etti:

''Biz onlardan petrol ve doğalgaz alıyoruz bura da devlet devreye girerek takas yöntemiyle sağlayabilir. Devalüasyon olduğu için orta kesimin bu sene Türkiye'ye gelmeyeceğini iç turizme yöneleceğini düşünüyorum. Ben Rusya'yı çok iyi bildiğim için iç pazarda Türkiye'den daha pahalı satış yapacaklar. Türkiye rol model olarak bu krizi iyi yönetti. Hem Ukrayna'ya hem de Rusya'ya karşı barış içinde olmalarını sağlamaya çalıştı, aracılık etti. Boş kalan 6 milyon turistin yerini de yeni turistlerin alacağını düşünüyorum. Özellikle Ortadoğu pazarı şu anda Türkiye'ye çok ilgili. İsrail'le yapılan anlaşma ile çok uzun zamandır Türkiye'de tatil yapmıyorlardı onlar Türkiye'ye gelecek diye düşünüyorum. İran var çok önemli bir pazar hemen sınırımızda. Bu pazarlara yöneleceğiz. Bir de Polonya, Çekoslovakya, Slovakya bölgeleri ve Balkan ülkelerinin çok ilgisi olacağını düşünüyorum.''

Çakır geçtiğimiz yıl Mayıs ayında yaptığı açıklamada yabancı satışlarının otelciler için daha karlı olduğunu bu yüzden yerli turiste daha az yer vereceklerini açıklamıştı. Sezon ortasında turizm bölgelerinde çıkan yandınlardan sonra yaptığı açıklamada ise doluluklarının yüzde 50'lere kadara gerilediğini ve bekledikleri satış rakamarını yakalayamadıklarını açıklamıştı.


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum