Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Avrupa Birliği 6 ülkeyi güvenli seyahat listesinden çıkardı

Avrupa Birliği (AB) koronavirüsün yayılmasını önlemek amacıyla uluslararası seyahat listesini güncelledi.

Avrupa Birliği 6 ülkeyi güvenli seyahat listesinden çıkardı
10 Eylül 2021 - 00:45
Reklam
Koronavirüsün yayılmasını önlemek amacıyla uluslararası seyahat listesini güncelleyen AB, Japonya ve 5 ülkeyi güvenli seyahat listesinden çıkarıldığını duyurdu.

Yapılan güncellemeye göre, bu ülkelerden AB’ye gelen ziyaretçiler, Covid-19 testi veya karantina uygulama zorunluluğu gibi daha sıkı kısıtlamalarla karşı karşıya kalacak. AB güvenli seyahat listesinde şu anda Uruguay’ın da eklenmesiyle beraber toplamda 11 ülke bulunurken güvenli seyahat listesinde Kanada, Yeni Zelanda, Bosna Hersek, Ürdün, Katar, Moldova, Suudi Arabistan, Singapur, Güney Kore, Ukrayna ve Çin yer alıyor.


Güncellenen seyahat listesiyle ilgili olarak Avrupa Konseyi tarafından yapılan açıklamaya göre AB’nin 27 üye ülkesinin hükümetlerinin aldığı ortak karar ile Japonya, Arnavutluk, Ermenistan, Azerbaycan, Brunei ve Sırbistan’ın güvenli seyahat listesinden çıkarıldığın belirtildi. AB’de yer alan ülkeler kendi sınır politikalarını belirleme özgürlüğüne sahip olsa da AB güvenli seyahat listesi ile blok genelinde seyahat kurallarının birleştirilmesi ve ortak hareket edilmesi amaçlanıyor. AB ülkelerinin belirleyeceği politikalara göre, varış ülkesine bağlı olarak testler ve karantina kuralları değişiklik gösterebiliyor.


Daha önce en son 30 Ağustos’ta güncelleme yapan konsey, ABD, Kosova, İsrail, Karadağ, Lübnan ve Kuzey Makedonya'yı güvenli seyahat listesinden çıkarmıştı.


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum