Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Bakan Ersoy açıkladı! Kanal projesi iptal, 55 bin yatak kapasiteli 200 otel yapılacak

Projeye ilişkin bilgi veren Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, henüz son şekli verilmeyen projenin detaylarını açıkladı.

  • Reklam
Bakan Ersoy açıkladı! Kanal projesi iptal, 55 bin yatak kapasiteli 200 otel yapılacak
23 Mart 2022 - 13:09
Reklam
İzmir Ticaret Odası'nda gerçekleştirilen toplantıya İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Çeşme Belediye Başkanı Ekrem Oran, İzmir Ticaret Odası Başkanı Mahmut Özgener, bölgenin önde gelen sivil toplum kuruluşlarının yetkilileri ve iş insanları katılırken 12 bin hektar (120 milyon metrekare) alanı kapsayan, hazırlıkları 2019 yılının ilk aylarında başlayan ve üç yıldır süren çalışmalarda pek çok değişiklik yapılan Çeşme Turizm Projesi'nde gelinen noktada Kanal İstanbul benzeri bir kanal açma projesinin iptal edilerek planlamadan çıkarıldığı görüldü.

Yapılaşma ve doğa tahribatı yaratacağı gerekçesi ile meslek odaları ve çevreci sivil toplum örgütlerinin karşı çıkarak iptal davası açtığı projeye ilişkin toplantıya katılanların sorularını yanıtla ve Çeşme Turizm Projesi'nin sürdürülebilirlik odaklı yaklaşımı ile Türk turizminin geleceğine yön vereceğini belirten Bakan Ersoy şunları söyledi:


''Bu, bölgenin kültürüne ve tarihine sahip çıkılan, Çeşme’yi ve Ege'yi yerelden kalkındıracak büyük bir vizyon projesi olacak. Farklı ölçek ve konseptte turizm tesislerinin, butik otellerin, üniversitelerin, kültür sanat faaliyetleri için etkinlik mekanlarının bulunduğu Çeşme Projesi'nin kalbinde Atatürk'ün 1937 yılında tasarlamış olduğu İdeal Cumhuriyet Köyü yer alacak. Cumhuriyet Köyü ayrıca, Anadolu topraklarının sahip olduğu hoşgörü anlayışıyla semavi dinleri kucaklayan Dinler Bahçesi'ne de ev sahipliği yapacak. Bu bahçenin, Mevlana'nın İslam felsefesini, Yunus'un yürekten gelen sözleriyle dünyaya anlatmasını amaçlıyoruz.''


Uluslararası turnuvalar ile fuarların gerçekleştirileceği spor ve fuar alanları, gastronomi, sağlık, ekoloji, sanat gibi farklı temalara odaklanan köyler oluşturulacağı turizm projesi kapsamında, dünyada ilk olarak Hayvan Köyü de yapılacak ve bu köyde hayvan hastanesi, hayvan oteli, hayvan mezarlığı de yer alacak. Büyük bir kütüphane ile Ege Bölgesi'nin en büyük müzesi inşa edilecek olan turizm prejesinde ayrıca film platosu oluşturulacak. Amfi tiyatro yapılacak olan alanda ayrıca 180 tenis kortu ve golf sahaları ile birlikte üç üniversite açılacak.


Proje kapsamında turistik tesis kapasitesinin 55 bin yataklı olacağını açıklayan Bakan Ersoy yüzde 80'lik kısımda turistik tesis, yüzde 20'lik kısımda villa tipi konut olacağını, konaklama yapılaşmasında maksimum yoğunluğun yüzde 30 olacağını ve 200'ün üzerinde otel yapılacağını dile getirdi. Tek bir yatırımcıya ihalenin söz konusu olmayacağını, her parsel için açık ihale yapılacağını belirten Ersoy, ihalelere yabancı yatırımcıların da katılabileceğini söyledi.


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum