Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Bakan Ersoy'dan Ege Bölgesi turizmi ile ilgili açıklama

Bir dizi ziyaret için İzmir'e giden Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy açıklamalarda bulundu.

  • Reklam
Bakan Ersoy'dan Ege Bölgesi turizmi ile ilgili açıklama
21 Mart 2022 - 13:20
Reklam
İzmir ziyareti kapsamında ilk olarak Alsancak Tekel Fabrikası'nın Kültür ve Sanat Kompleksi'ne Dönüşümü projesinde şantiye alanını ziyaret eden Bakan Ersoy, daha sonra İzmir Ticaret Odası'nda (İZTO) Ege Turizm Merkezi Çeşme Projesi ile ilgili görüşmelerde bulundu.

Proje ile ilgili sunum yapan Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy, Çeşme Projesi ile ilgili oluşturulan planın nihai plan olmadığını belirterek şunları söyledi:


''Sorunlardan bir tanesi sezonun çok kısa olması. Okul tatilleriyle orantılı bir sezon vardı. Buradaki hedeflerimizden birisi sezonu 12 aya yaymak. İzmir'in en çok şikayet ettiği konulardan biri, dünyaya İstanbul üzerinden hava trafiği ile bağlanıyor olması. Bu proje ile birlikte hava trafiği İzmir'de 12 ay başlamış olacak. İzmir tüm dünyaya direkt uçuşlarla birçok noktadan bağlanmış olacak. Türkiye'deki turist sayısının ve gelirin yüzde 40'ı Marmara, yüzde 10'u Ege Bölgesi'ne dağılıyor. Ege'nin potansiyeli çok fazla olmasına rağmen turizm politikaları doğru şekilde düzenlenmediği için pay yüzde 10'da kalmış. Hedefimiz Ege'nin turizm payını yüzde 20'ye çıkarmak.''


Ağırlıklı olarak Akdeniz'de olduğu gibi turist ağırlıklı bir bölge yarattıklarını ve yüzde 85'inin turistlerden oluşacağı bir turizm bölgesi yaratmaya çalıştıklarına değinen Bakan Ersoy şöyle devam etti:


''12 aylık turizmin geliştirilmesi için temalı park alanı ve spor alanı yapılacak. Spor alanında özellikle tenis ağırlıklı bir konsept oluşturuluyor. Aynı anda 3 büyük turnuvanın yapılacağı bir alan oluşturuyoruz. İki tane sağlık otelimiz bulunuyor. Bununla ilgili yatırım alanlarını oluşturduk. Bu proje tamamlandığında ve hayata geçtiğinde bölge bazında sürdürülebilirlik sertifikası almış ilk proje olacak. 200'den fazla ihalenin tek bir yatırımcıya ihalesi söz konusu değil. Sadece Türkiye değil dünya genelinden katılmak isteyenler katılabiliyor. Açık ihale sistemiyle parsel parsel ihale yapılacak. 2-3 ay sonra proje plan aşamasına gelir. Her şey vaktinde gerçekleşirse ön görümüz 2025 yılında projenin hayata geçeceği yönünde.''


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum