Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Bakan Ersoy'dan kriz açıklaması: ''Turizmdeki stratejimiz...''

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy Fox TV'de katıldığı İsmail Küçükkaya ile Çalar Saat Programı'nda turizm sezonuna yönelik önemli açıklamalarda bulundu.

  • Reklam
Bakan Ersoy'dan kriz açıklaması: ''Turizmdeki stratejimiz...''
09 Mart 2022 - 10:32
Reklam
Türkiye'nin jeopolitik konumu nedeniyle geçmişten bugüne global krizlerden etkilendiğini ancak krizlerden başarıyla çıkılabileceğini aktaran Bakan Ersoy sektör olarak krizlere karşı bağışıklık elde edilmesi gerektiğini belirtti.

Bunun en önemli aşısısın pazar çeşitliliği olduğunu, bütün sektörlerde ne kadar fazla pazar çeşitliliği elde edilirse krizlere de o kadar bağışıklık kazanılmış hale gelineceğine vurgu yapan Bakan Ersoy şunları söyledi:


''Biz, 2023 turizm hedeflerini belirlerken en başında bu vardı. Pazar çeşitliliğini yakalamak için de Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı'nı (TGA) kurduk. Bu, dünyada yüz yıldır var olan ülkemize de 2019'da kazandırdığımız bir kanun. Bu kanunla birlikte devlet ve sektör çok sıkı bir tanıtıma başladık. Türkiye tarihinde hiç olmadığı kadar tanıtım yaptık. Bu rakamları çok daha ileri seviyelere götürebiliriz. Dünyada en iyi turizm potansiyeline sahip ülkeler arasında Türkiye var ama hak ettiği yerde değil. Dünya genelinde çok yoğun tanıtım yapmamız pandemi döneminden rakiplerimize göre hızlı çıkışımızı sağladı.''


Pandemi döneminde 21 ülkede televizyonlar aracılığıyla, 80'den fazla ülkede de dijital tanıtım yaptıklarını ve şu anda da Türkiye'nin 120 ülkede uluslararası kanallarda ve dijital platformlarda tanıtım yaptığını kaydeden Bakan Ersoy şöyle devam etti:


''Son bir haftadır İstanbul'a günlük ortalama 40 bin turist girişi oldu. Salgın öncesi rakamları yakaladık. Bu rakamlar pazar çeşitliliği stratejisinin ne kadar hızlı sonuç verdiğinin göstergesi. TGA bu sene 100 milyon doların üzerinde bir tanıtım bütçesi kullanacak. Şu anda geçmişten bugüne kadar Türkiye'deki en yoğun, dünyada da en etkili tanıtımı yapıyoruz. Çok para harcamanız önemli değil. Parayı doğru yere harcamanız ve etkili tanıtım yapmanız önemli.''

2028 yılında Türkiye'nin hedefinin 120 milyon turist, 100 milyar dolar gelir olması gerektiğini kaydeden Bakan Ersoy bu hedefin Türkiye için zor bir değil çok rahat ulaşılabilir bir hedef olduğunu belirterek ''Sektör ve devlet el ele vererek bu rakamlara ulaşacağız. Türkiye'de bu potansiyel fazlasıyla var. Biz erişeceğiz.'' ifadelerini kullandı.


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum