Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Bakan Ersoy Haziran sonunda ulaşılacak turist sayısını açıkladı!

Türkiye'nin geçen yıl turist sayısında yüzde 90 büyüme gerçekleştirdiğini belirten Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy önemli açıklamalarda bulundu.

  • Reklam
Bakan Ersoy Haziran sonunda ulaşılacak turist sayısını açıkladı!
17 Haziran 2022 - 18:17
Reklam
Türkiye'nin sürdürülebilirlik standartlarının en üst akreditasyon kuruluşu olan Global Sustainable Tourism Council (GSTC) ile önemli işbirliğine imza atarak, Güvenli Turizm Sertifikasını, Güvenli ve Sürdürülebilir Turizm Sertifikası olarak devam ettirme kararı aldıklarını aktaran Bakan Ersoy, yıl sonu itibarıyla bu geçişi tamamlamış olacaklarını bildirdi.

Türkiye ve GSTC'nin sürdürülebilir turizm alanında ulusal bir program geliştirmek üzere anlaşma yaparak dünyaya örnek olunduğunu vurgulayan programın ilk aşamasının 2023'de, ikinci aşamasının 2025'te kademeli olarak gerçekleştirileceğini ve 2030'da ise tüm uluslararası standartların sağlanmış olacağını belirten Bakan Ersoy Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı'nı 2019'da hayata geçirdiklerini, ajansla Türkiye'nin dünyada açık ara en yoğun ve etkili tanıtım yapan ülkesi olduğunu ifade etti.


43 ülkeden 170'e yakın tur operatörüyle ikili anlaşma yaparak birlikte reklam çalışmaları gerçekleştirdiklerini kaydeden Bakan Ersoy dünyanın en başarılı dijital platformlarından biri olan Go Türkiye'nin bu yılın ilk 5 ayındaki toplam tekil ziyaretçi sayısının 66 milyon olduğunu, bu yılki hedeflerinin 200 milyon tıklanmaya ulaşmak olduğunu aktardı. Türkiye'nin, geleneksel deniz, kum, güneş turizminin yanı sıra temalı turizm başlıklarında da iddialı adımlar atmaya başladıklarını ifade eden Bakan Ersoy, bu çerçevede İstanbul'un dünyanın önde gelen gastronomi şehirlerinden biri olma yolunda ilerlediğine dikkati çekerek şöyle devam etti:


''Küresel ve bölgesel krizlere karşı bağışıklığı artırmak, nitelikli turisti getirebilmek ve kişi başı gelir hedeflerini yükseltmek için pazar çeşitliliğine konsantre olduk. Yeni pazarlar bulup, mevcut pazarlardaki payı artırmak, yeni ürünler geliştirerek ürün çeşitliliğini artırarak turizmi 81 ile yaymak istiyoruz. Kruvaziyerde çok hızlı büyüyen bir talep var. Hedefimiz yıl sonuna kadar İstanbul'da yeni bir port ihalesi gerçekleştirmek. İstanbul Galataport'tan hareket eden kruvaziyer gemileri Turkagean ve Turkish Riviera'da, İzmir, Kuşadası, Bodrum ve Antalya gibi limanlara uğruyorlar. Kruvaziyer turlarının 12 ay boyunca devam edecek olması turizm hareketliliğinin tüm yıla yayılmasını sağlayacak.''

Türkiye'nin geçen yıl turist sayısında yüzde 90 büyüme gerçekleştirdiğini, bu yılki hedefin ise minimum yüzde 40 büyüme olduğuna vurgu yapan Bakan Ersoy ilk 6 aylık gerçekleşmeler ve ileriye dönük rezervasyonların da gayet sevindirici olduğunu hatırlatarak Haziran ayı sonu itibarıyla tahminen 19 milyon turist rakamını Türkiye'nin yakalamış olacağını söyledi.


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum