• Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Bakan Ersoy 2023 turizm hedefi öngörüsünü açıkladı! Bu yılın en az...

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy Turizm, Restoran Yatırımcıları ve Gastronomi İşletmeleri Derneği (TURYİD) tarafından düzenlenen 3. Global Gastroekonomi Zirvesi'nde açıklamalarda bulundu.

  • Reklam
Bakan Ersoy 2023 turizm hedefi öngörüsünü açıkladı! Bu yılın en az...
14 Mayıs 2022 - 14:52
Reklam
Reklam
Şişli'deki Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı'nda gerçekleşen zirvede gastronominin ekonomi ve turizme etkileri Türkiye'den ve yurt dışından birçok katılımcıyla masaya yatırıldı.

Türkiye'de turizmi bütün bölgelere yayma çalışmalarının hzı kesmeden sürdüğünü ancak her ülkede olduğu gibi ülkemizde de amiral şehirlerin olmasının kaçınılmaz ve gerekli olduğunu vurgulayan Bakan Ersoy zirvede yaptığı konuşmasında İstanbul'un Türkiye'nin en önemli markası olduğunu söyledi. Bu markayı daha da geliştirmenin mümkün olduğunu belirten Bakan Ersoy şunları kaydetti:


İstanbul tarihtir, doğadır, medeniyetlerin taç şehridir. Ancak aynı zamanda İstanbul muazzam bir metropoldür. Bu metropol kültür ve sanatın her rengine ev sahipliği yaptığı gibi konumu, ulaşım ve altyapı imkanlarıyla da uluslararası seyahatlerin başlangıç ve bitişine ev sahipliği yapabilecek bir merkezdir. İstanbul, cazibe noktasında her seyahat tercihine cevap verebilecek konumdadır. Fazlası da vardır. Salgın öncesi 15 milyon turist ağırlayan, 16-17 milyon transit yolcu alan mega bir kentten bahsediyoruz. Böylesi yoğun bir insan trafiğini kaldırabilecek havalimanınız olması lazım. Sayın Cumhurbaşkanımızın iradesiyle inşa edilen, bugün dünyanın en büyük ve en gelişmiş havalimanları arasında parmakla gösterilen İstanbul Havalimanı bu gerekliliği fazlasıyla karşılamaktadır.''


2024 ya da 2025 gibi İstanbul'u Avrupa'daki cruise destinasyonları arasında ilk sıraya çıkarma hedefleri olduğundan bahseden, yeni dönemde İstanbul'un rekorlarla anılan bir şehir olacağını kaydeden ve Dünya Turizm Örgütü'nün 2021 verilerine göre dünyanın en çok turist alan ülkeleri sıralamasında Türkiye'nin 4'üncülüğe yükseldiğini hatırlatan Bakan Ersoy bu yılın hedeflerini 2023'de en az iki katına çıkaracaklarını öngördüklerini söyledi.


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum