Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Başkent Kültür Yolu Festivali başladı

İlk kez düzenlenen Başkent Kültür Yolu Festivali, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'un katılımıyla Ankara Resim ve Heykel Müzesindeki özel açılış programıyla başladı.

  • Reklam
Başkent Kültür Yolu Festivali başladı
28 Mayıs 2022 - 01:12
Reklam
Başkent Kültür Yolu Festivali açılış programında yaptığı konuşmada, sanatçının sesinin daha fazla duyulduğu bir dünyada barışın, kardeşliğin ve adaletin sesinin daha fazla çıkacağını belirten ve koronavirüs salgını nedeniyle insanlığın zor günler geçirdiğine işaret eden Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy dünyayı, resimle, müzikle, sinemayla, romanla, sevgiyle ve şiirle güzelleştireceklerini söyledi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı olarak ülkemizde tam anlamıyla bir kültür sanat seferberliği başlattıklarını belirten Bakan Ersoy şöyle devam etti:


''Sanatçılarımızın sesinin ülkemizin dört bir yanında duyulması, dünyaya yankılanması adına desteklerimizi artırdık. Başkentin kültür ve sanat hayatına çok önemli katkılar sağlayacak, şehrin farklı noktalarında kültürün ve sanatın etkisini hissettirecek Başkent Kültür Yolu Festivali'ni de başlattık. Festival Ankara'nın tarihi ve güncel kültür zenginliklerine canlılık katmak ve sahip olduğu kültürel mirası dünya vitrinine taşımak üzere hayata geçirildi. Festival kapsamında dünyaca ünlü sanatçı ve orkestraların yanı sıra 2 binden fazla etkinlik başkentlilerle buluşacak.''


75. Devlet Resim ve Heykel Yarışması kapsamında heykel, özgün baskı, seramik ve resim alanında başarı elde eden sanatçıları da tebrik eden Bakan Ersoy İstanbul'la başladıkları kültür yolu festivaline, Ankara ile devam ettiklerini bu sanat ikliminin yurdumuzun dört bir yanında hissedilmesi için Ekim'de Diyarbakır'da da Kültür Yolu Festivali düzenleyeceklerini belirtti. Daha sonra İzmir, Konya ve Çanakkale'de de etkinlikleri sürdüreceklerini söyleyen Bakan Ersoy şehirlerin gelişmesine önemli katkılar sağlayacak festivaller sayesinde şehirlerin marka değerine katkı sağlamayı amaçladıklarını kaydetti. Kültür ve turizmi birbirinden ayırmanın artık mümkün olmadığını, bu anlayışla uluslararası standartlarda kültür sanat altyapıları oluşturacaklarını dile getiren Ersoy Bakanlık olarak kültür ve sanat hayatına her alanda katkı sağlamaya devam edeceklerini ve şehirlerin dünya kentleriyle rekabetinde yeni avantajlar elde etmesi adına desteklerini artıracaklarını söyledi.


Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın, Ankara'nın tarihi ve kültürel değerlerine uluslararası ölçekte dikkati çekmek amacıyla hayata geçirdiği Başkent Kültür Yolu Festivali, 5 bin 971 sanatçı, 179 akademisyen ve tarihçinin katıldığı 560 etkinliğe ev sahipliği yapacak. Türkiye'den ve dünyadan yıldız sanatçıların yer aldığı bir programla 12 Haziran'a kadar sanatseverlerle buluşacak festival, sanatın coşkusunu Ankara ve çevre illere taşıyacak. Festival, Ankara'nın tarihi ve modern yüzünü yansıtan 70'i aşkın durakta hayata geçecek.


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum