Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Belirsizlik devam ediyor! İşte salgın sonrası turizm beklentisi

Denetim, vergi ve danışmanlık hizmetleri sağlayıcısı KPMG Türkiye tarafından hazırlanan turizm raporu yayımlandı.

Belirsizlik devam ediyor! İşte salgın sonrası turizm beklentisi
27 Temmuz 2021 - 14:33
Reklam
Geç başlayan yaz sezonunun Kasım ayına kadar uzaması ve Türkiye’ye yıl sonuna kadar Rusya’dan 4-4,5 milyon, Almanya’dan 3 milyon turist gelmesi beklenirken salgın nedeniyle 2020’yi büyük kayıpla kapatan turizm sektöründe iyimserlik hakim ancak salgınla birlikte tarihi bir çöküş yaşayan sektörün eskiye dönüşü ise zaman alacak.

Salgın sonrası dünya genelinde tüketici davranışlarının da etkisiyle turizm sektöründe yeni akımların doğacağını belirtildiği turizm rapaoruna göre yerel turizm güçlenecek, artan hijyen beklentileri ise tüketicilerin hava yollarından otellere kadar yeni uygulamalarla tanışmasını sağlayacak.


Dünya Turizm Örgütü’nün toparlanma senaryolarının ilk çeyrek verileri üzerinden Mayıs ayında revize edildiğini, buna göre, ilk senaryonun Temmuz ayında bir toparlanmaya işaret ettiği ve 2021'de uluslararası yolcu sayısında 2020'ye kıyasla yüzde 40'lık bir artış beklendiğini hatırlatan ​​​​​​KPMG Türkiye Turizm Sektör Lideri Mert Öner raporla ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi:


''İkinci senaryo toparlanmanın Eylül ayında olacağını varsayarak 2019'a göre yüzde 75'lik bir düşüşe rağmen 2020'ye göre yüzde 10'luk artış öngörüyor. Uzmanların yarısına yakını salgın öncesi döneme erişmek için 2024 yılını beklemek gerektiğini ifade ediyor. Salgın sürecinde yaşanan değişimler insanların uluslararası seyahat iştahını ciddi oranda azaltma potansiyeli taşıyor.''


Kötü görünümün turizm ekonomilerinin yerel taleple desteklenmesi sayesinde dengelenebileceğine vurgu yapan Öner şöyle devam etti:

''Hava yolu taşımacılığı devlerinden yerel pansiyonlara kadar sektörde var olan tüm şirketlerin nakit akışlarının çok sert bir stres testine maruz kaldığı bu dönemde desteklerin devam etmesi büyük önem arz ediyor. İnsanların artık özellikle uluslararası seyahatlerde daha seçici olma eğilimi geç toparlanma senaryosunu güçlendiriyor. Yeni varyantların yarattığı endişeler, dönemsel ve bölgesel olarak sıkılaştırılan önlemler ve aşı pasaportu gibi yeni uygulamalar belirsizlik yaratmaya devam ediyor. Salgın sonrası dünyada, turizm sektöründe yeni akımlar güçlenecek. Yerel turizmin güçlenmesi bunların başında geliyor. Artan hijyen beklentileri ise hava yollarından otellere kadar en geniş yelpazede yeni uygulamalarla tanışmamızı sağlayacak..''

  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum