Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Boğaz manzaralı Swissotel arazisinin satışına onay!

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi'nin Mayıs ayı oturumlarının ikinci birleşimi Saraçhane'deki başkanlık binasında gerçekleştirildi.

  • Reklam
Boğaz manzaralı Swissotel arazisinin satışına onay!
18 Mayıs 2022 - 17:49
Reklam
İBB Meclisi oturumda tartışmalı Swiss Otel arazisinin satışı gündeme geldi. Arazinin satışı için 2009 yılında Kadir Topbaş döneminde de karar alınmış, dönemin CHP'li Meclis Üyeleri Serdar Bayraktar ve Hakkı Sağlam'ın açtığı dava sonucu rekabet koşulları oluşmadığı gerekçesiyle mahkeme tarafından iptal edilmişti.

Mülkiyeti İBB'ye ait olan 1989 yılında verilen meclis kararı ile Özyeğin ailesine ait Anadolu Japan Turizm A.Ş'ye 43 yıllığına yani 2032'ye kadar üst kullanım hakkı verilen arazinin satışı için teklif hazırlanırken İBB Emlak Müdürlüğü'nün hazırladığı teklif komisyonlar tarafından uygun bulundu. 63 bin 584 metrekare, turizm ve konut imarına sahip Boğaz manzaralı arazi üzerinde tapuda Topbaş döneminde iptal edilen satış sırasında İBB'nin şirketten aldığı parayı ödememesi nedeniyle 1.2 milyar TL'lik ipotek bulunuyor.


Satış kararı AKP, MHP,CHP, İYİ Parti gruplarının oyları ile kabul edilirken  oylama sırasında CHP'li meclis üyeleri Mehmet Ali Tüy, Özgür Öz ile İYİ Parti meclis üyeleri Yakup Fındık, Bora Kılıç, karara katılmadıklarını, partilerinin grup kararlarına aykırı olarak hayır oyu kullanacaklarını açıkladılar. Karşı oy kullanan meclis üyeleri karara düştükleri muhalefet şerhinde, arazide 2033'e kadar sürecek üst kullanım hakkı devam ettiği için satış ihalesinde rekabet koşullarının oluşmayacağı, yatırımcıların başkasının kullandığı araziyi almak istemeyeceği, milyar dolarlık arazinin ucuza satılmasına neden olunacağı belirtildi. Satış kararı 4 meclis üyesinin muhalefet şerhi, parti gruplarının evet oyları ile oyçokluğu ile geçmiş oldu.


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum