• Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Çarpıcı analiz! 2022 de mi Türkiye turizmi için kayıp yıl olacak?

Türkiye'nin turizmde ana pazarı konumunda olan Rusya'nın Ukrayna'yı işgal etmesinden sonra Euronews Türkiye turizminin 2022 yılına ilişkin çarpıcı bir analiz yayınladı.

  • Reklam
Çarpıcı analiz! 2022 de mi Türkiye turizmi için kayıp yıl olacak?
06 Mart 2022 - 17:11
Reklam
Reklam
Rusya'nın 24 Şubat'ta Ukrayna'yı işgalinden sonra Ukraynalılar ve Ruslar Türkiye'ye yönelik seyahat ve tatil rezervasyonlarını iptal etmeye başlarken Euronews Türkiye turizminin 2022 yılına ilişkin ''Türkiye turizmi için 2022 de kayıp yıl mı olacak?'' başlığı ile çarpıcı bir analiz yayınladı.

İptal edilen seyahat ve tatil rezervasyonlarının pandemi öncesinde turizmin GSYİH'nın yüzde 10'unu oluşturduğu Türkiye için yeni bir sıkıntı anlamına geldiğine dikkat çeken Euronews haberinde Türkiye turizm sektörünün turizmin canlanması için 2022'ye büyük umutlar bağladığını, keza geçen yıl Türk lirasının önemli ölçüde değer kaybetmesi ve enflasyonun Şubat ayında yüzde 50'nin üzerine çıkmasıyla sektörün hareketlenmeyi beklediğini belirtti.


Kültür ve Turizm Bakanlığı rakamlarına göre, Ukrayna ve Rusya'dan gelen ziyaretçilerin geçen yıl Türkiye'ye gelen tüm turistlerin dörtte birinden fazlasını oluşturduğu ve genellikle Akdeniz ve Ege'deki turkuaz plajların tercih edildiğine dikkat çekilen haberde görüşlerine yer verilen Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Yönetim Kurulu Üyesi Hamit Kuk şu değerlendirmelerde bulundu:


''Rusya ve Ukrayna bizim için çok önemli pazarlar. Geçen yıl yaklaşık 4 buçuk milyon Rus ve iki milyon Ukraynalı turist Türkiye'yi ziyaret etmişti. TÜRSAB bu yıl 7 milyon Rus ve 2 buçuk milyon Ukraynalı bekliyordu, ancak bu rakamlar muhtemelen yeniden gözden geçirilmek zorunda kalacak. Hem insani hem de ticari açıdan Rusya ile Ukrayna arasındaki savaş buradaki herkesi tedirgin ediyor. Normalde Mart ayında yaz rezervasyonlarında yoğunluk olurdu ancak talep durdu. Böyle devam ederse çok ciddi bir sorun olacak. Olabildiğince sakin bir şekilde beklemeye çalışıyoruz.''


Bu arada Ayasofya Camii'nin önünden geçen Rus turistlerin rehberlerini takip ettiği ve başlarını öne eğip röportaj taleplerini reddediğini belirten Euronews haberinde Batı'nın Rusya'ya uyguladığı yaptırımlar nedeniyle durumun Türk seyahat acentaları ve tüm turizm sektörü açısından oldukça zor geçeceğini vurguladı.

Koronavirüs pandemisi başlamadan önce turizm sektörünün 2015 ve 2016 yıllarında meydana gelen terör saldırıları nedeniyle yara aldığını, ayrıca Türkiye'nin turizm endüstrisinin güneydoğu sınırındaki Suriye ve Irak'taki savaşların etkisinden uzun süre kurtulamadığının belirtildiği haberde görüşlerine yer verilen turizmciler Irak ve Suriye'de savaş başladığında Türkiye'nin olduğunu düşündükleri için Avrupalı ve Amerikalı turistlerin gelmediklerini söylediler.

Aynı durumun Türkiye'nin turizmde ana pazarı olan Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinden sonra da olacağına inandığını söyleyen söyleyen turizmciler ''Haritaya baktıklarında Karadeniz'i görecekler ve çok yakın olduğumuzu düşünecekler. Neden risk alsınlar ki?'' ifadelerini kullandılar. Kendi ülkelerindeki savaşın Türkiye'ye de sıçramasından korktuklarını belirten Ukraynalı çiftin görüşlerine de yer veren Euronews'e konuşan çift endişelerini şu sözlerle anlattı:

''Burada kalamayız, burası güvenli değil, çok yakın. Rusların füzeleri sizi de vurabilir.''

ilgili-haber=17740]


 


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum