Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Rus havayolu Aeroflot yurt dışı uçuşlarını durdurdu!

Türkiye'nin turizmde ana pazarı konumunda olan Rusya'nın en büyük havayolu firması Aeroflot 8 Mart itibarıyla Belarus hariç tüm yurt dışı uçuşlarını durdurma kararı aldı.

  • Reklam
Rus havayolu Aeroflot yurt dışı uçuşlarını durdurdu!
05 Mart 2022 - 13:34
Reklam
Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinden sonra rezervasyon akışı duran, önceki rezervasyonlarından kalan ödemeleri de Rus bankalarına yönelik yaptırımlardan dolayı alamayan Türk turizmcisine bir kötü haber de Rusya’nın en büyük havayolu firması Aeroflot’tan geldi.

8 Mart itibarıyla Belarus hariç tüm yurt dışı uçuşlarını durdurma kararı alan Aeroflot'un bu kararının ne zamana kadar süreceği belirsizliğini korurken durumu değerlendiren Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkan Yardımcısı Bülent Bülbüloğlu, Rusya’dan Türkiye’ye gelmek isteyenler için Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın tur operatörlerinin uçak sıkıntısını çözmeye çalıştığı bir ortamda Aeroflot’un uçuşlarını durdurduğuna işaret etti.


Rusya'daki tur operatörlerinin 28 Mart’a kadar faaliyetlerini durdurduğunu, Rusya’dan gelen rezervasyon akışının da durmuş durumda olduğunu vurgulayan Bülbüloğlu yaptığı açıklamada şunları söyledi:


''Aeroflot’un uçuşlarını durdurmasının etkilerinin ne olacağı yasağın ne kadar süreceğine bağlı. Belirsizlikleri daha da artırdı. Ancak şu an için net bir şekilde kestiremesek de ciddi şekilde etkileyeceği kesin. Büyük sıkıntılar yaratacaktır. Geçen yıl Türkiye’ye en çok turist gönderen üçüncü ülke olan Ukrayna’dan bu sezon tamamen umudumuzu kestik. Rus turistten yana ise hala umutluyuz.''


Savaş bir ay daha sürmesi durumunda yalnızca turizmin değil, dünyadaki havacılık sisteminden gıdaya ve imalat sanayiye kadar tüm sistemin çökeceğini ancak sıcak savaş bitip de masa başına geçilirse, Ukrayna tarafında yine hiçbir beklentileri olmadığını ama Rusların gelebileceğini kaydeden Bülent Bülbüloğlu 5 milyon kişi gelmese bile 2 milyon kişinin geleceğini ayrıca şu anda tüm tur operatörlerinin de sezonu kapattık modunda olmayıp herkesin bir çıkış aradığını söyledi.

Misafirlerin ağırlıklı olarak charter uçuşlarla geldiklerini söyleyen Alanya Turistik İşletmeciler Derneği (ALTİD) Başkanı Burhan Sili ise yaptığı değerlendirmede Aeroflot’un uçuşları durdurma kararının münferiden gelenler anlamında çok olumsuz bir etkisi olmayacağını söyledi.


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum