Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Dünya turizmi aşı karşıtları yüzünden büyük kayıp yaşayacak

Dünya Turizm Örgütü (UNWTO) tarafından yayımlanan rapora göre turizmde 2019’a kıyasla en az kayıp yaşayan 3 ülke, Meksika, Hırvatistan ve Türkiye olurken Antalya hem Türkiye’de hem de dünyada birinci oldu.

  • Reklam
Dünya turizmi aşı karşıtları yüzünden büyük kayıp yaşayacak
23 Aralık 2021 - 10:07
Reklam
Resmi verilerin birkaç ay içinde açıklanacağını belirterek Antalya'nın 2021 yılının dünya birincisi, Türkiye'nin de 27 milyon turist ile Akdeniz’de birinci, dünya genelinde ise ilk 3’te yer alacağını kaydeden NBK Touristic Genel Müdürü Recep Yavuz, 2021 yılını değerlendirdi.

Bu yılın zorlayıcı olduğunu vurgulayan Yavuz deniz ortasında fırtınaya yakalanmış tekne gibi bir yandan dalgalarla boğuşan, bir yandan yönünü bulmaya çalışan turizmcinin sezon boyunca hasarı en aza indirmek için sürekli uyanık ve dinamik kalarak çok enerji harcadığını ve bunun karşılığını aldığını söyledi. Dünya Turizm Örgütü (UNWTO) raporuna göre turizmde 2019’a kıyasla en az kayıp yaşayan 3 ülkenin Meksika, Hırvatistan ve Türkiye olduğuna dikkat çeken Yavuz şunları söyledi:


''Antalya yılı 9 milyon turist ile bitirmiş olacak. Bu 2021 yılında bütün dünyadaki turizm destinasyonları içindeki en yüksek rakam olacak. Antalya 2021 yılının dünya birincisi olurken Türkiye 27 milyon turist ile Akdeniz’de birinci, dünya genelinde ise ilk 3’te yer alacak. Dikkat ederseniz özellikle Avrupa, Ekim ayının son haftası ile birlikte el frenini çekti. Şu aralar en vazgeçemedikleri Noel etkinliklerini bile birer birer iptal ediyorlar. Geçen hafta AB içindeki seyahatler yeniden düzenlendi. Dünya, seyahat için 3’üncü aşı ve 48 saatlik negatif PCR test zorunluluğuna doğru ilerliyor. Bu doğrudan turizm potansiyelinin kısıtlanması anlamına geliyor, zira henüz çift doz aşı oranında bile istenilen seviyeye ulaşılmadı.''


Antalya’ya en çok turist gönderen 5 ülkenin çift doz aşı oranına (John Hopkins Üniversitesi verilerine) göre Rusya'da yüzde 42, Almanya'da yüzde 70, Ukrayna'da yüzde 28, Polonya'da yüzde 54, Kazakistan'da yüzde 45 olduğuna dikkat çeken Yavuz dünyada aşı olmamakta direnen belli bir kitle olduğunu, bu oranın Avrupa’da yaklaşık yüzde 30 civarında bulunduğunu belirterek şöyle devam etti:


''Rusya ve Doğu bloku ülkelerinde bu oran çok daha yüksek. Dolayısı ile 3’üncü doz aşıyı olmak isteyecek ve olabilecek insan sayısı da önümüzdeki yıl kısıtlanacak. Bu bugüne kadar PCR test yolu ile seyahat kısıtlamalarıyla ilgili sıkıntılar aşılmıştı. Dünya turizmi de sadece aşı karşıtları yüzünden önemli bir kayıp yaşayacak.''


  • Reklam
  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum