Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

UNWTO açıkladı! Turizm sektöründeki toparlanma yavaş ve kırılgan olacak

Koronavirüs salgını 2021 yılında bir kez daha dünyada turizm sektörünü vururken, bu krizden en az etkilenen ülkelerden biri Türkiye oldu.

  • Reklam
UNWTO açıkladı! Turizm sektöründeki toparlanma yavaş ve kırılgan olacak
29 Kasım 2021 - 15:37
Reklam
Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü'nün (UNWTO) paylaştığı 2021 yılı verilerine göre, dünyada uluslararası seyahat eden kişi sayısının yıl sonu itibarıyla 375 milyon olması beklenirken, bu sayı 2019 yılı ile kıyaslandığında yaklaşık 1,4 milyar yani yüzde 75 daha az olacak.

2021 yılının Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarını akpsayan üçüncü çeyrek verilerine göre, dünyadaki turizm destinasyonları arasında koronavirüsten en az etkilenen ülkeler Hırvatistan, Meksika ve Türkiye olarak sıralanırken salgın öncesindeki 2019 yılının aynı dönemindeki rakamlarına erişme anlamında Hırvatistan yüzde 81, Meksika yüzde 80 ve Türkiye yüzde 65 seviyesinde oldu. Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü verilerine göre turizm gelirleri, geçen yıla göre biraz artış göstererek 2021'de 707 milyar Euro'yu bulabileceği beklense de bu 2019'daki 1,5 trilyon Euro'nun yarısından az olacak.


Türkiye, bu yılın 3. çeyreğine göre turizm gelirlerinde de diğer ülkelere nazaran daha iyi konumda olurken, 2019'un aynı dönemiyle kıyaslandığında turizm gelirleri Türkiye'de yüzde 20, Fransa'da yüzde 27, Almanya'da yüzde 37 geriledi. Dünyada turizmin gayri safi hasılasındaki toplam kaybı ise 2020'de olduğu gibi 2021'de de 1,76 trilyon Euro'ya yakın olacak. Dünyada turizm sektöründeki toparlanmanın yavaş ve kırılgan olacağı öngörüsünde bulunan UNWTO Genel Sekreteri Zurab Pololikashvil açıklanan verilerle ilgili yaptığı değerlendirmede şu ifadeleri kullandı:


''Covid-19 vakalarındaki artış ve salgının olası mutasyonları, gardımızı düşürmememiz ve dünya genelinde aşıya eşit erişim sağlama çabalarımızı sürdürmemiz gerektiğini göstermektedir. Aynı zamanda koordineli seyahat prosedürlerine sahip olmak ve seyahatleri kolaylaştırmak için dijital aşı sertifikalarından yararlanmak gerekiyor. Uluslararası turizmin güvenli şekilde yeniden başlaması büyük ölçüde ülkeler arasında seyahat kısıtlamalarına ilişkin koordineli bir yanıta bağlı olmaya devam edecektir.''


  • Reklam
  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum