• Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Emin Çakmak'tan Firuz Bağlıkaya'ya: ''Birliğin önüne set çekme, sözünü tut ve aday olma''

Turizm sektörünün önemli unsurlarından seyahat acentalarını bir araya getiren, 2020 yılı sonu itibarıyla üye sayısı yaklaşık 12 bin 200 olan Türkiye Seyahat Acentaları Birliği’nde (TÜRSAB) Kasım ayında yapılacak seçim için heyecan artıyor.

  • Reklam
Emin Çakmak'tan Firuz Bağlıkaya'ya: ''Birliğin önüne set çekme, sözünü tut ve aday olma''
16 Ağustos 2022 - 09:57
Reklam
Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ile Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Başkanı Firuz Bağlıkaya’nın sürtüşmesi ile gündemde olan TÜRSAB’da 10’a yakın adaydan söz ediliyor.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy ile Başkan Firuz Bağlıkaya arasında esen sert rüzgarların gündemde olduğu TÜRSAB’da aday bolluğundan söz edilse de şu ana kadar resmi olarak adaylığını açıklayan tek isim Tamer Çiçek. TÜRSAB’ın üyelerinden biri olan ETS'nin de sahibi olan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy ile mevcut başkan Firuz Bağlıkaya arasında yaşanan sürtüşme ise uzun zamandır sektörün yakından izlediği bir konu. Seyahat acentalarına göre seçimleri etkileyecek konuların başında da bu geliyor. Kulislerdeki iddialara göre aday sayısı 10’a yakın. TÜRSAB’ın 20 yıllık başkanı Başaran Ulusoy’u yenerek seçildiği başkanlık dönemine bakanla kavgası damga vuran Firuz Bağlıkaya henüz resmi olarak adaylığını açıklamazken aday olması kuvvetli görünüyor. Başkanlığa aday olduğunu resmi olarak açıklayan ilk isim olan Yeni Nesil TÜRSAB Hareketi lideri Tamer Çiçek sektöre 20 yıl önce kokartlı rehber olarak girmiş, dijital acentacılık alanında adonis.com’un sahibi.


Yeni nesil gençlerin önünü açılması gerektiğini belirten ve Firuz Bağlıkaya’nın sözünde durarark aday olmaması çağrısında bulunan Türkiye Sağlık Turizmi Konseyi Kurucu ve Onursal Başkanı, Dünya Sağlık Turgzmi Konseyi Kurucu Başkanı, Hello Turizm’in Genel Müdürü, Senegal İstanbul Konsolosu ve TÜRSAB’ta 2007, 2013 2015, 2018 yıllarında yapılan genel kurullarda başkan adayı olan Emin Çakmak adaylardan Tamer Çiçek’e desteğini açıkladı. 2022 TÜRSAB seçiminin TÜRSAB’ın ölüm kalım noktası olduğunu belirterek Bağlıkaya’nın başlattığı veya bitiremediği projesinin bulunmadığını belirten Emin Çakmak, Bağlıkaya'nın gençlerin önüne set çekmekten vazgeçmesi gerektiğini, bir dönem daha yönetimde kalma lüksünün olmadığını söyledi.


Geçtiğimiz 3 yıl boyunca seyahat acentalarının hükümetle olan ilişkilerin ortada olduğunu, amir kurum konumunda olan bakanlıkla ilişkilerin öldüğünü, bir takım şahsi meseleler nedeniyle TÜRSAB başkanının Türkiye’nin Kültür ve Turizm Bakanı ile bir araya gelmediğine dikkat çeken birçok sektörün pandemi nedeniyle destek alırken birlik üyelerinin mağdur olduğu ve destek alamaması dolayısıyla bu 3 yılda maalesef sükutu hayale uğradıklarını belirterek şu açıklamalarda bulundu:


''Açıkçası mevcut yönetim tutumları, tarzları, yaklaşımları nedeniyle birçok meslektaşımız bu mesleği terk etti, bıraktı işyerini kapattı. Seyahat acentası belgelerini devretti ve sattı. Farklı farklı sektörlere geçtiler. Geçmişten birikimi olmayan, gayrimenkulu olmayan, malını satıp da ayakta kalabileceği bir şeyi olmayan tüm meslektaşlarımız bu mesleği bıraktılar. Yani mesleklerini kaybettiler. Bu süre zarfında TÜRSAB gerek itibar, gerek konumu, gerekse hükümetteki saygınlığını tamamen kaybetti. Dolayısıyla artık bu yeni dönemde bu sürecin devam etmesi bitmelidir. TÜRSAB’ın kaybolan itibarının yeniden toparlanması için, geçmiş dönemde TÜRSAB’ta akçeli işlerde bulunanlar kenara çekilmeledir.''

Bu çağrısının Firuz Bağlıkaya için de geçerli olduğunu belirten Emin Çakmak kendilerinden iki dönem destek istediğini, iki dönemde de kendisini desteklediklerini ve bu görevini kendilerine verdiklerini ne yazık yönetimde kavgalar çıktığını söyledi. Sorunlar olduğunu ayrılanların, istifa edenlerin olduğunu kaydeden Çakmak TÜRSAB’ın kendi içindeki listede seçilen 30 yönetim kurulu üyesinin, disiplin kurulu başkanının ayrıldığını belirterek şöyle devam etti:

''TÜRSAB ikinci başkanı konumunda olan Hasan Erdem ayrıldı. Halbuki 2018 seçimlerde galip geldiklerinde birlikte ve beraber hareket etmişlerdi. Bu arkadaşlarımızı devre dışı bıraktılar. Halil Erol arkadaşımız denetim kurulunda görev yapan bir arkadaşımızdı. 1001 türlü iddialarla ve konularla, ihraç ettiler ve dışarı dışarıda bıraktılar. Sonuç itibariyle göreve gelir gelmez bir yönetmelik çıkardılar. O yönetmeliği bizlerle tartışmadılar. Hiç kimse görmedi. Böyle bir yönetmeliği Kültür ve Turizm Bakanlığı ve TÜRSAB ortaklaşa hazırlamalıydı. Bu yönetmelikten dolayı açmış olduğum dava Danıştay'da halen devam ediyor. Kapanmış değildir. Ne karar çıkacak henüz belli değildir. Çünkü karara bağlanmadı.''

Artık seyahat acentalarının menfaatini gözeterek birliğin önüne daha fazla set çekmeye gerek olmadığına vurgu yapan, verilen sözlerin tutulması gerektiğini hatırlatarak Firuz Bağlıkaya'nın iki dönem adaylığının bittiğini hatırlatan Çakmak yeni dönemde Firuz Bağlıkaya'nın başkan adaylığı açıklamasını iptal etmesi gerektiğini söyledi. Birliğin başındaki insanlar olarak siyasi görüşlerin bir kenara bırakılıp mevcut yönetimle, mevcut hükümetlerle iyi geçinilmesi gerektiğini belirten Çakmak kavga etmeden sektörün menfaatlerinin koruması gerektiğini ancak ne yazık ki son 3 yıldır bu manzarayı seyredemediklerini bu perdeyi açamadıklarını söyledi.


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum